reklama

"Velmi jsme chtěli, aby Poláci viděli, že věci jdou správným směrem. Chtěli jsme ukázat, že jsme připraveni ujmout se odpovědnosti za naši vlast," uvedl před podpisem koaliční smlouvy Tusk

Tuskova Občanská koalice bude spolupracovat s Třetí cestou, kterou tvoří lidovci, a stranou Polsko 2050 Szymona Holowni, společně s Novou levicí. Tyto tři politické subjekty mají dohromady 248 křesel ve 460členném Sejmu, dolní komoře parlamentu.

Dohodly se, že premiérem bude Tusk, zatímco vicepremiéry zastávají předseda lidovců Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a Krzysztof Gawkowski z Nové levice.

Navzdory vítězství v říjnových parlamentních volbách nedosáhla národněkonzervativní strana PiS, která vládla Polsku posledních osm let, potřebné většiny.

Tusk se zdržel komentování pověření prezidenta Dudy sestavením vlády současného premiéra Morawieckého, ačkoliv naznačil, že jde o taktické rozhodnutí prezidenta Dudy.

Strany budoucí polské vládní koalice zdůraznily svůj záměr obnovit principy právního státu a plánují změny ve veřejnoprávních médiích. Také se zavázaly posílit práva žen, včetně obnovení financování umělého oplodnění metodou in vitro ze státních peněz. Některé nejistoty vznikly ohledně jejich postojů k potratům, které jsou v Polsku prakticky zakázány od dvouletého rozhodnutí ústavního soudu.