Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejste sami, stojíme při vás, vzkazují Ukrajině evropští lídři. Česko označuje Trumpa za gaunera

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Evropští lídři reagovali na napjaté setkání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Oválné pracovně, které bylo plné konfrontace, kritiky a vzájemného neporozumění. Někteří evropští představitelé na sociálních médiích vyjádřili silnou podporu Ukrajině a zdůraznili potřebu pokračující jednoty v boji proti ruské agresi.

Polský premiér Donald Tusk poslal jasnou zprávu ukrajinským přátelům, když podle CNN napsal: „Drahý (Zelenskyj), drazí ukrajinští přátelé, nejste sami.“ Jeho vyjádření bylo jednoznačným prohlášením solidarity s Ukrajinou, která se ocitla pod neustálým tlakem ruské invaze.

Španělský premiér Pedro Sánchez vyjádřil podobný postoj, když na sociálních médiích napsal: „Ukrajino, Španělsko je s vámi.“ Tato slova ukázala pokračující podporu Kyjevu z jihu Evropy, kde se vnímání ruské hrozby stále zintenzivňuje.

Německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbock podpořila Ukrajinu s důrazem na jednotu Evropy: „Ukrajina není sama. Německo spolu s našimi evropskými spojenci stojí jednotně po boku Ukrajiny – a proti ruské agresi. Ukrajina může počítat s neochvějnou podporou Německa, Evropy a dalších. Jejich obrana demokracie a jejich snaha o mír a bezpečnost jsou i našimi.“

Moldavská prezidentka Maia Sandu zdůraznila pravdu o ruské invazi, když řekla: „Pravda je jednoduchá. Rusko napadlo Ukrajinu. Rusko je agresorem. Ukrajina brání svou svobodu – a naši. Stojíme s Ukrajinou.“ Tento projev ukazuje na důležitost celkového evropského a mezinárodního pohledu na konflikt.

Litevský prezident Gitanas Nausėda prohlásil: „Ukrajino, nikdy nebudeš kráčet sama.“ Tento povzbudivý vzkaz Ukrajině odráží hluboký závazek Litvy k Ukrajině a její obhajobě před ruským imperialismem.

Estonský ministr zahraničních věcí Margus Tsahkna uvedl: „Jedinou překážkou pro mír je rozhodnutí ruského diktátora Vladimira Putina pokračovat v jeho válečné agresi. Pokud Ukrajina přestane bojovat, nebude Ukrajiny,“ varoval.

Dále vyzval Evropu, aby udělala více: „Estonská podpora Ukrajině zůstává neochvějná. Je čas, aby Evropa vystoupila. Nečekejme na něco dalšího; Evropa má dostatečné zdroje, včetně zmrazených ruských aktiv, aby umožnila Ukrajině pokračovat v boji.“

Evropští lídři zdůrazňují nejen morální podporu, ale i praktické kroky, které mohou Evropané podniknout, aby zajistili pokračování pomoci Ukrajině a zabránili dalšímu rozšíření ruské moci na evropském kontinentu.

Na jednání Trumpa se Zelenským zareagovali i čeští politici. „Zelenskyj prý není připraven na mír, tvrdí Donald Trump. Z toho, co jsme z jednání v Oválné pracovně mohli vidět, není připraven si podmínky míru nechat diktovat od dua Trump-Putin, které spojuje jedno: oba si chtějí z Ukrajiny něco urvat. Území, nerosty. Zelenskyj dokázal v čele svojí země tři roky čelit přesile ruského agresora. Dneska svedl důležitou diplomatickou bitvu, v níž čelil přístupu “business first”. A odešel z ní jako morální vítěz,“ napsal na síti X vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

„Takto by se prezident USA chovat neměl – chová se jako gauner. Více se podobá způsobu, jakým si gangsteři rozdělují území. Takto neprovádíte předvídatelnou spojeneckou politiku. Toto je velké selhání,“ napsal v angličtině místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Ukrajina Donald Tusk Annalena Baerbock Vít Rakušan Jan Bartošek

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 18:43

Z Kyjeva přišla první reakce na ruský návrh příměří. Promluvil i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy