reklama

"Vážení republikánští senátoři. Ronald Reagan, který pomohl milionům z nás získat zpět naši svobodu a nezávislost, se dnes musí obracet v hrobě. Styďte se," napsal Tusk ve čtvrtek ráno na sociální síti X.

Republikáni v americkém Senátu ve středu odmítli balík v hodnotě 118 miliard dolarů, který spojoval pomoc pro Ukrajinu a Izrael se zavedením přísnějších opatření na hranicích s Mexikem. Informovala o tom agentura AP.

Balík podpořilo 49 poslanců, proti jich bylo o jednoho více. Ke schválení bylo potřeba 60 hlasů. Republikánům vadilo, že dohoda podle nich neobsahuje dostatečně přísná opatření pro boj s nelegální imigrací přes hranici s Mexikem.

Lídr demokratických senátorů Chuck Schumer avizoval, že ještě ve středu chce iniciovat další hlasování o schválení zahraniční pomoci v hodnotě zhruba 96 miliard dolarů. Hlasování už by se nemělo vztahovat k návrhu zákona o ochraně hranic. Otázkou je, zdali by takový balík následně prošel i Sněmovnou, kde mají většinu republikáni.

Americký prezident Joe Biden už dříve obvinil svého pravděpodobně vyzyvatele Donalda Trumpa z toho, že vybízí k zablokování balíku. Republikáni vyjádřili nesouhlas navzdory tomu, že autoři zapracovali některé jejich požadavky.