Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Tusk podle agentury PAP prohlásil, že je "dost pravděpodobné, že ruské tajné služby měly něco společného s požárem". Obchodní centrum ve Varšavě během předminulé neděle téměř celé vyhořelo. Stovky obchodů v něm vlastnili zejména podnikatelé vietnamského původu. Tusk už v pondělí ve vysílání televize TVN24 sdělil, že došlo k zadržení devíti lidí, kteří jsou podezřelí ze zapojení do sabotáží na základě pokynů ruských tajných služeb. 

Polský premiér viní Moskvu ze zneužívání migrantů v hybridní válce proti Západu. Konkrétně podotkl, že Polsko čelí migračnímu tlaku, který není spontánní. 90 procent lidí, kteří se ilegálně snaží dostat z východu do Polska, má ruská víza.

"Ruský stát, a nemám ohledně toho pochybnosti, v současnosti stojí za organizací náboru, přepravy a pašování lidí," řekl Tusk s tím, že Rusku pomáhá nejmenovaný arabský stát. Polsko má vědět o několika místech v Rusku, kde se nachází velké skupiny migrantů. Podle premiéra jde o tisíce lidí. 

Tusk už před týdnem bez dalších detailů uvedl, že Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů. Zároveň varoval před ruskými zásahy do červnových eurovoleb.

"V posledních měsících polský stát zmařil připravované pokusy o sabotážní akce a požáry. Jde o vážnou věc," prohlásil Tusk. Varšava má podle něj zprávy z Evropy o ruské snaze zasáhnout do voleb do Evropského parlamentu. "Z našich i spojeneckých zdrojů vyplývá, že v největší míře jsou ohrožené Polsko, Litva a Estonsko," poznamenal. 

Polsko se rozhodlo z rozpočtových rezerv vynaložit také dodatečných 100 milionů zlotých pro zahraniční tajnou službu AW a kontrarozvědku ABW. Tusk nicméně podotkl, že bezpečnostní složky nemají důvod si myslet, že za velkými požáry v posledních dnech jsou lidé ze zahraničí. 

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v předminulém týdnu během rozhovoru pro polský deník Fakt. Tehdy potvrdil, že hrozby ze strany Ruska jsou reálné. "Ano, takové riziko hrozí. Bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti, aby zamezily všem akcím ohrožujícím Polsko," uvedl. 

Polský ministr obrany připomněl, že tajné služby již v uplynulých týdnech oznámily zatčení několika lidí. "Byly zadrženy osoby podezřelé ze sabotáže a skutků namířených proti zájmům Polska, které mohly na důležitých místech způsobit požáry," dodal. 

Témata:  Tusk, Donald Polsko Rusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.