Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko a Řecko chtějí po EK vytvoření celoevropského systému protivzdušné obrany

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Polsko a Řecko ve čtvrtek zaslaly Evropské komisi dopis, v němž vyzývají k vytvoření celoevropského systému protivzdušné obrany, oznámil polský premiér Donald Tusk. Informovala o tom agentura Reuters.

Polsko, které sdílí hranici s Ukrajinou a které zažilo narušení svého vzdušného prostoru raketami, zvýšilo svou pozornost k významu protivzdušné obrany.

Dopis, který byl zaslán společně s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem, se týkal společné obranné politiky EU, uvedl Tusk ve čtvrtečním rozhovoru pro polskou televizi TVP Info.

"Evropská komise již velmi pozitivně reagovala na myšlenku, aby se protiraketová protivzdušná obrana stala společným úkolem Evropy, protože jde o obrovskou sumu peněz," dodal polský premiér.

Podle něj by evropské země měly přestat soupeřit při budování svých vlastních systémů protivzdušné obrany. Namísto toho vyzval ke spolupráci, včetně společných investic do obranného sektoru.

"Potřebujeme méně tříštění a více společných projektů. Například ochranný štít vzdušné obrany, jak jej navrhli Kyriakos Mitsotakis a Donald Tusk," uvedla ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Tusk vyjádřil přesvědčení, že pouze sjednocená Evropa, která prosazuje společnou obrannou politiku, bude schopna zabránit válce. "Nepřipravujeme se na válku proto, že k ní dojde, ale proto, aby k ní nedošlo," zdůraznil.

V dubnu podle jeho slov polští generálové i šéf Národního bezpečnostního úřadu (BBN) Jacek Siewiera uvedli, že by pro Varšavu bylo přínosné zapojit se do několika projektů protivzdušné obrany.  

Témata:  Polsko Řecko Donald Tusk

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy