Řecko

Požár

V Řecku pokračuje boj s obrovským lesním požárem

Svět

V severovýchodním Řecku nadále zuří největší požár od doby, co si Evropská unie začala před více než dvěma desítkami let dělat o podobných událostech záznamy. Zásah se aktuálně soustředí na oblast národního parku Dadia, zapojeni do něj jsou i čeští hasiči.

požár

V Řecku dál zuří lesní požáry, hasiči je pod kontrolou nemají

Svět

V neděli se zapojilo do boje s třemi rozsáhlými lesními požáry v Řecku více než 600 hasičů, včetně posil z několika evropských zemí včetně Česka. Požáry, které v zemi zuří už od minulého týdne za doprovodu silného větru, ale stále nejsou pod kontrolou.

požár

Rozsáhlé požáry v Řecku mají další oběti

Svět

V Řecku i dnes v noci pokračovala bitva s lesními požáry, do kterých se zapojili jak hasiči, tak dobrovolníci. Situace je nejhorší na východě země, zejména v okolí předměstí přístavního města Volos, kde se plameny přiblížily. Ve středu večer zde dvě osoby zahynuly v důsledku požárů. Další menší požáry nadále hoří na ostrově Rhodos, zejména na jihovýchodě. Situace na ostrově Korfu se mírně zlepšila, ale stále zde zuří menší požáry.

Slovenští hasiči v akci kvůli požáru na ostrově Rhodos.

Oheň spaluje Rhodos, kde jsou i Češi. Na pomoc dorazili slovenští hasiči

Svět

Čeští turisté na řeckém ostrově Rhodos, kde se šíří rozsáhlý požár, mohou volat na české i řecké pohotovostní a nouzové linky. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že cílem je dostat všechny české občany do bezpečí. Na ostrově mezitím pokračují evakuace, do akce se zapojili také slovenští hasiči.

Požár, ilustrační fotografie.

Oheň se v Řecku šíří dál. Dorazila letadla, pomohou i slovenští hasiči

Svět

Řecko nadále spalují ničivé požáry v okolí Atén, s nimiž bojují stovky hasičů. Nově za pomoci speciálních letadel, která dorazila na pomoc z Itálie a Francie. Přijet mají například i požárníci ze Slovenska. Podle meteorologů dnes začne další vlna veder, která zřejmě zásah dále zkomplikuje.

Kréta, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě se jen tak nezmírní. Teploty dále porostou

Počasí

Evropa stále čelí vlně veder, přičemž teploty v Řecku se přibližují 40 stupňům Celsia. Na kanárském ostrově La Palma se požár šíří již druhý den a stovkám hasičů se nedaří ho zvládnout. Úřady musely evakuovat již 4255 lidí, uvedla BBC.

Ilustrační fotografie.

Obětí úterní srážky vlaků v Řecku je 57, uvedla policie

Svět

Mrtvých po úterní srážce vlaků v Řecku je už 57. Dnes večer to uvedla policie, podle které v nemocnici zůstává 48 zraněných. Šest lidí je na jednotce intenzivní péče. Záchranáři a hasiči i nadále prohledávají "centimetr po centimetru" vagóny havarovaného vlaku, píše agentura AP. Kvůli nehodě dnes protestovaly stovky lidí před sídlem řeckých drah a zaměstnanci železnice stávkovali kvůli zastaralému zabezpečení tratí.

Srážka dvou vlaků v Řecku

Při srážce dvou vlaků v Řecku zahynulo 38 lidí, přes sedm desítek je zraněných

Svět

Nejméně 38 obětí a více než sedm desítek zraněných si vyžádala srážka osobního vlaku s 350 lidmi na palubě a nákladního vlaku, která se stala v úterý pozdě večer u řeckého města Larisa. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byli čeští občané. Jde o nejtragičtější železniční nehodu v Řecku za několik desetiletí.

Řecko, ilustrační fotografie.

Svět

Řecko a Malta podle dokumentu EK zaostávají v sankcích proti Rusku

Řecko a Malta zaostávají za dalšími členskými zeměmi Evropské unie v uplatňování protiruských sankcí. S odkazem na zdroj a dokument z Evropské komise o tom dnes informovala agentura Reuters. Obě země nahlásily Bruselu, že zmrazily majetek ruských subjektů v hodnotě několika stovek tisíc eur, což je nejméně v celé sedmadvacítce. Atény i Valletta kritiku odmítají.

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Řecký soud osvobodil dva Afghánce, jejichž přísné tresty vyvolaly rozruch

Svět

Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali trest 50 let vězení za pašování migrantů. Toho se podle prokuratury dopustili tito běženci tím, že se na moři ujali řízení člunu, který se náhle ocitl bez kormidelníka, a dovezli ho k pevnině. Informovala o tom agentura AFP.

Kréta, ilustrační fotografie.

MZV: Žena, která v noci zemřela na Krétě, nebyla česká občanka

Svět

Žena, která v noci na dnešek zemřela na Krétě v sutinách domu po sesuvu skály, nebyla česká občanka. České ministerstvo zahraničí to má potvrzeno od řeckých úřadů, sdělila ČTK zástupkyně mluvčí Černínského paláce Mariana Wernerová. Agentura AFP a řecká televize ERT předtím informovaly o české oběti a dvou zraněných v letovisku Agia Fotia na jihovýchodě Kréty. Podle agentuře Reuters pochází mrtvá ze Slovinska.

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy