Řecká vláda oznámila plán na vybudování nouzového přístavu na ostrově Santorini, který by zajistil bezpečnou evakuaci obyvatel i turistů v případě silnějšího zemětřesení. Rozhodnutí přichází v reakci na nebývalou sérii otřesů, které tento oblíbený turistický cíl v Egejském moři sužují od konce ledna.
Santorini zaznamenalo desítky tisíc drobných otřesů, což vedlo úřady k přijetí preventivních opatření, včetně stavebních zákazů, uzavření škol a evakuace obyvatel z blízkých ostrovů. Přestože zatím nebyly hlášeny vážnější škody, seismologové varují, že aktivita může předznamenávat silnější otřesy.
Jedním z hlavních důvodů k výstavbě nového nouzového přístavu jsou obavy o bezpečnost hlavního přístavu Athinios, který se nachází na úpatí strmého svahu a mohl by být v případě silného zemětřesení ohrožen sesuvy půdy. Kritickou situaci zdůraznilo i řecké ministerstvo civilní ochrany, které rozhodlo o vybudování nového evakuačního bodu pro lodní dopravu.
Ministr civilní ochrany Vassilis Kikilias oznámil plán v rozhovoru pro řeckou televizi ANT1: „Spolu s přípravami na nový přístav na Santorini padlo rozhodnutí o zřízení nouzového přístavu na části ostrova, kde by mohly v případě potřeby přistávat evakuační trajekty.“
Ačkoli se otřesy o víkendu zmírnily, místní úřady v neděli rozhodly o prodloužení výjimečných opatření na třetí týden. Obyvatelům i turistům bylo opětovně doporučeno, aby se vyhýbali pobřežním oblastem a strmým svahům, které jsou náchylné k sesuvům půdy.
Seismolog a mluvčí monitorující zemětřesení na Santorini, profesor Costas Papazachos, v rozhovoru pro řeckou veřejnoprávní televizi ERT varoval, že nejistota potrvá ještě několik měsíců: „Tento příběh zdaleka nekončí. Úřady i obyvatelé by si měli zvyknout na nepříjemnou situaci, která může trvat další dva až tři měsíce.“
Seismická aktivita a vulkanická minulost ostrova
Santorini získalo svou současnou podobu po jedné z největších sopečných erupcí v historii, která ostrov zasáhla kolem roku 1600 př. n. l. Podle odborníků je současná seismická aktivita důsledkem pohybů tektonických desek a podzemního magmatu, které tlačí podloží ostrova vzhůru.
Přestože odborníci nevidí bezprostřední hrozbu sopečné erupce, varují, že další silné otřesy nelze vyloučit. Vláda proto chce co nejrychleji dokončit nový přístav, který zajistí bezpečnou evakuaci v případě nejhoršího scénáře.
Témata: Řecko, zemětřesení
Související
12. února 2025 9:55
11. února 2025 18:16
9. února 2025 9:37
8. února 2025 15:35
7. února 2025 13:10
7. února 2025 12:10