zemětřesení

Japonsko, ilustrační foto

Japonsko postihlo zemětřesení, epicentrum bylo u pobřeží Fukušimy

Svět

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění.

Tchaj-Wan

Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle přes 7 stupňů. Zemřelo několik lidí

Svět

Tchaj-wan zasáhlo nejsilnější zemětřesení za čtvrtstoletí. Otřesy pocítil celý ostrov, řada budov byla poškozena a nejméně čtyři lidé zemřeli, informují zpravodajské agentury. Přes 50 osob utrpělo zranění. Varování před hrozící vlnou tsunami pro menší japonské ostrovy či Filipíny bylo po několika hodinách odvoláno.

Seismograf, ilustrační fotografie

Východní Slovensko zasáhlo zemětřesení o síle 4,9 stupně

Svět

Východ Slovenska zasáhlo v pondělí večer zemětřesení. Otřesy byly podle svědků cítit v Prešovském a Košickém kraji. Ministerstvo vnitra uvedlo, že zemětřesení mělo sílu 4,9 stupně. Mělo by tak jít o jedno z nejsilnějších zemětřesení na Slovensku za několik desítek let.

Japonsko, ilustrační foto

Japonsko postihlo zemětřesení o síle 6,6 stupně

Svět

Podle místní meteorologické agentury bylo po zemětřesení v Tichém oceánu ve čtvrtek ráno vydáno varování před tsunami pro japonský ostrovní řetězec Izu, přičemž v některých oblastech byly zaznamenány vlny o výšce 30 centimetrů. Informuje japonská agentura Kjódó.

Následky zemětřesení

Zemětřesení v Maroku si vyžádalo stovky mrtvých a zraněných

Svět

Nejméně 800 lidí zahynulo a téměř 700 dalších utrpělo zranění v důsledku zemětřesení o síle 6,8 stupňů, které v noci z pátku na sobotu zasáhlo Maroko. Uvedla to stanice CNN. Původní čísla hovořily o méně než třech stech mrtvých. Čísla nemusí být ani zdaleka konečná.

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Zemětřesení v Japonsku nepřežil minimálně jeden člověk

Svět

Japonsko zasáhlo v pátek odpoledne místního času zemětřesení o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice. Oficiální zprávy zatím o obětech či škodách nehovoří, zřejmě ale zemřel minimálně jeden člověk. Varování před tsunami vydáno nebylo.

Následky zemětřesení

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50.000

Svět

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

Následky zemětřesení

Bilance obětí zemětřesení v Turecku se zvýšila skoro o 500 na 48.448 mrtvých

Svět

I více než měsíc po silném zemětřesení na jihu Turecka stále stoupá počet potvrzených obětí, kterých je už 48.448. O nové bilanci, která se oproti té předchozí ze soboty zvýšila skoro o 500 mrtvých, dnes informoval ministr vnitra Süleyman Soylu. Ten při návštěvě provincie Malatya rovněž uvedl, že mezi mrtvými je nejméně 6600 cizinců, informovala agentura Anadolu.

Následky zemětřesení

Svět

Česko dál pomáhá zasaženým zemětřesením, v Sýrii třeba platí za odklízení trosek

České humanitární organizace po měsíci od zemětřesení v Turecku a Sýrii dále pomáhají v zasažených zemích. Člověk v tísni například nabízí lidem v Sýrii zaměstnání při odklízení trosek. Charita ČR zajišťuje provizorní přístřeší nebo latríny, aby se předešlo šíření chorob. Organizace to dnes uvedly v tiskových zprávách. Dále také pokračují veřejné sbírky na pomoc po zemětřesení, do kterých lidé v Česku poslali více než stovku milionů korun.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy