zemětřesení

Japonsko, ilustrační foto

Japonsko postihlo zemětřesení, epicentrum bylo u pobřeží Fukušimy

Svět

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění.

Tchaj-Wan

Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle přes 7 stupňů. Zemřelo několik lidí

Svět

Tchaj-wan zasáhlo nejsilnější zemětřesení za čtvrtstoletí. Otřesy pocítil celý ostrov, řada budov byla poškozena a nejméně čtyři lidé zemřeli, informují zpravodajské agentury. Přes 50 osob utrpělo zranění. Varování před hrozící vlnou tsunami pro menší japonské ostrovy či Filipíny bylo po několika hodinách odvoláno.

Seismograf, ilustrační fotografie

Východní Slovensko zasáhlo zemětřesení o síle 4,9 stupně

Svět

Východ Slovenska zasáhlo v pondělí večer zemětřesení. Otřesy byly podle svědků cítit v Prešovském a Košickém kraji. Ministerstvo vnitra uvedlo, že zemětřesení mělo sílu 4,9 stupně. Mělo by tak jít o jedno z nejsilnějších zemětřesení na Slovensku za několik desítek let.

Japonsko, ilustrační foto

Japonsko postihlo zemětřesení o síle 6,6 stupně

Svět

Podle místní meteorologické agentury bylo po zemětřesení v Tichém oceánu ve čtvrtek ráno vydáno varování před tsunami pro japonský ostrovní řetězec Izu, přičemž v některých oblastech byly zaznamenány vlny o výšce 30 centimetrů. Informuje japonská agentura Kjódó.

Následky zemětřesení

Zemětřesení v Maroku si vyžádalo stovky mrtvých a zraněných

Svět

Nejméně 800 lidí zahynulo a téměř 700 dalších utrpělo zranění v důsledku zemětřesení o síle 6,8 stupňů, které v noci z pátku na sobotu zasáhlo Maroko. Uvedla to stanice CNN. Původní čísla hovořily o méně než třech stech mrtvých. Čísla nemusí být ani zdaleka konečná.

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Zemětřesení v Japonsku nepřežil minimálně jeden člověk

Svět

Japonsko zasáhlo v pátek odpoledne místního času zemětřesení o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice. Oficiální zprávy zatím o obětech či škodách nehovoří, zřejmě ale zemřel minimálně jeden člověk. Varování před tsunami vydáno nebylo.

Následky zemětřesení

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50.000

Svět

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

Následky zemětřesení

Bilance obětí zemětřesení v Turecku se zvýšila skoro o 500 na 48.448 mrtvých

Svět

I více než měsíc po silném zemětřesení na jihu Turecka stále stoupá počet potvrzených obětí, kterých je už 48.448. O nové bilanci, která se oproti té předchozí ze soboty zvýšila skoro o 500 mrtvých, dnes informoval ministr vnitra Süleyman Soylu. Ten při návštěvě provincie Malatya rovněž uvedl, že mezi mrtvými je nejméně 6600 cizinců, informovala agentura Anadolu.

Následky zemětřesení

Svět

Česko dál pomáhá zasaženým zemětřesením, v Sýrii třeba platí za odklízení trosek

České humanitární organizace po měsíci od zemětřesení v Turecku a Sýrii dále pomáhají v zasažených zemích. Člověk v tísni například nabízí lidem v Sýrii zaměstnání při odklízení trosek. Charita ČR zajišťuje provizorní přístřeší nebo latríny, aby se předešlo šíření chorob. Organizace to dnes uvedly v tiskových zprávách. Dále také pokračují veřejné sbírky na pomoc po zemětřesení, do kterých lidé v Česku poslali více než stovku milionů korun.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.