Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.
Podle údajů USGS následoval přibližně po 12 minutách od zemětřesení o síle 7,7 stupně další silný následný otřes o síle 6,4 stupně, který situaci ještě zhoršil. Otřesy byly natolik silné, že je pocítili lidé i v thajském hlavním městě Bangkoku, které se nachází stovky kilometrů od epicentra.
Po zemětřesení zemřelo v Myanmaru nejméně 144 lidí a 732 bylo zraněno. Barmský tým BBC tvrdí, že tato čísla pocházejí od vojenského vůdce Myanmaru Min Aung Hlainga, podle kterého se očekává, že tato čísla porostou.
Na místě panují obavy, že počet obětí dosahuje stovek, a záchranáři hlásí „obrovské škody“. Podle informací BBC záchranné týmy stále pokračují v pátracích a záchranných operacích a přesný počet mrtvých zatím není znám.
Člen záchranného týmu z města Mandalaj v rozhovoru pro BBC uvedl, že rozsah škod je „obrovský“ a počet obětí je „velmi vysoký“. Přesné údaje zatím nejsou k dispozici, ale podle jeho slov se oběti počítají nejméně ve stovkách. Podle zdrojů z terénu už nyní počet obětí dosahuje stovek.
Myanmarská vojenská junta vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Toto opatření se týká nejen druhého největšího města Mandalaj, ale i izolovaného hlavního města Neipyijto, které bylo postaveno armádou a slouží jako sídlo vojenského vedení.
Podle oficiálního prohlášení se nouzový stav vztahuje na regiony Sagaing, Mandalaj, Bago a Magway, stejně jako na východní část státu Šan. Neipyijto, které je sídlem nejvyšších představitelů junty, bylo rovněž zahrnuto do postižených oblastí.
Junta se k tomuto kroku uchýlila v době, kdy velké části země zůstávají mimo její kontrolu. Od vojenského převratu v roce 2021 čelí junta intenzivním bojům s etnickými povstaleckými skupinami a prodemokratickými silami, které se snaží zvrátit vojenskou vládu a obnovit civilní správu.
„Osobně jsem navštívil některá postižená místa, abych zhodnotil situaci. Rád bych vyzval všechny, aby se spojili a podpořili probíhající záchranné mise,“ uvedl Min Aun Hlain v televizním projevu.
Barmský vůdce zároveň vyhlásil stav nouze a požádal o mezinárodní pomoc. „Indie již přislíbila svou podporu. Rád bych otevřel dveře všem organizacím a zemím, které jsou ochotny pomoci našim lidem v nouzi,“ dodal.
Silné zemětřesení, které otřáslo centrálním Myanmarem, mělo podle seismologických údajů značnou intenzitu a vedlo k rozsáhlým škodám. Neipyijto, postavené jako vojenské administrativní centrum v roce 2005, je známé svou rozlehlostí a přísnými bezpečnostními opatřeními.
Místní obyvatelé popisují, že během otřesů docházelo k poškození budov a výpadkům elektřiny. Někteří lidé v panice opustili své domovy a hledali bezpečné útočiště na otevřených prostranstvích.
Záchranné složky byly okamžitě uvedeny do pohotovosti a zahájily pátrání po možných obětech a poškozených budovách. Obyvatelé postižených oblastí byli vyzváni k opatrnosti vzhledem k riziku dalších následných otřesů.
Sagaing je významným centrem regionu s hustým osídlením a bohatou historií. Jakékoli větší poškození zdejší infrastruktury může mít vážné důsledky pro místní komunitu.
Podle odborníků z USGS se jedná o jedno z nejsilnějších zemětřesení, které Myanmar v posledních letech postihlo. Geologové upozorňují, že oblast se nachází na tektonicky aktivním rozhraní, což zvyšuje pravděpodobnost dalších otřesů.
Zemětřesení v Myanmaru vyvolalo obavy i v sousedních zemích, zejména v Thajsku a Indii. V Bangkoku lidé hlásili chvění budov a několik z nich se zřítilo. Mezi nimi byla i rozestavěná výšková budova, která při pádu zabila tři lidi a 50 dalších bylo zraněno.
Guvernér Bangkoku Chadchart Sittipunt uvedl, že přesný počet poškozených staveb zatím není znám a probíhají podrobné inspekce. Obyvatele vyzval k obezřetnosti a doporučil sledovat oficiální pokyny. Pod zřícenými budovami se nachází nejméně 80 lidí.
Stovky záchranářů v ochranných helmách pobíhají po prostoru i po půlnoci místního času, zatímco červené a modré záblesky záchranných vozidel osvěcují trosky. Do akce byly povolány jeřáby a bagry, ale hora sutin je obrovská – dosahuje výšky nejméně deseti pater a působí monumentálně ve srovnání se záchranáři, kteří se ji snaží prozkoumat.
Zřícená budova, která měla být novým sídlem úřadu generálního auditora, se nachází jen kousek od jednoho z nejpopulárnějších turistických míst v Bangkoku – Chatuchak Market. Úřady oblast uzavřely, ale to neodradilo zvědavé obyvatele ani turisty, kteří se i přes zátarasy snaží sledovat dramatickou záchrannou operaci.
O případných českých obětech zatím nejsou žádné informace. "Na zastupitelský úřad v Rangúnu se nikdo neobrátil. Hlášené jsou škody zejména na budovách v epicentru v Mandalay. V systému DROZD jsou v tuto chvíli zaregistrovaní 4 cestovatelé. O obětech informace zatím nejsou. Situace je zatím velmi nepřehledná," uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Témata: Barma, zemětřesení
Související
30. března 2025 8:24
29. března 2025 9:47
28. března 2025 15:18
18. srpna 2022 10:51
15. srpna 2022 12:40
15. července 2022 12:52