Barma

Barma, ilustrační foto

Barma plánuje dovážet ruský benzin a topný olej

Svět

Barma plánuje dovážet ruský benzin a topný olej, aby zmírnila obavy o dodávky a rostoucí ceny. Uvedl to mluvčí junty, která v zemi vládne. Tento stát jihovýchodní Asie udržuje s Ruskem přátelské vztahy.

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Vězněná barmská politička Su Ťij u soudu popřela obvinění z volebních podvodů

Svět

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dnes u soudu popřela, že by se při volbách v roce 2020 dopustila volebních podvodů. Obvinila ji z toho vojenská junta, která loni provedla převrat a Su Ťij stejně jako další představitele minulého režimu uvěznila. Za volební podvod podle agentury AP hrozí tříletý trest, Su Ťij je ale souzená i v dalších kauzách a dostala v nich už 11 let vězení.

Barma, ilustrační foto

Barmská armáda vypálila podle svědků celou vesnici

Svět

Armáda v Barmě vypálila celou vesnici na severozápadě země, informovali dnes podle tiskové agentury DPA očití svědci a místní média. Ve vesnici Ke-Bar v Sakainské oblasti vojáci zapálili asi stovku domů a proměnili je v trosky. Obyvatelé vesnice předtím v panice utekli.

Papež František

Svět

Papež sloužil mši za Barmu, vyzval ke zmírnění násilí

Papež František dnes ráno sloužil v bazilice svatého Petra ve Vatikánu mši za Barmu, kterou věnoval barmské komunitě v Itálii. Znovu při ní vyzval ke klidu a míru v této asijské zemi, kterou zmítají násilnosti od únorového vojenského puče. František většinově buddhistickou Barmu, v níž žije také asi 800.000 katolíků, navštívil v roce 2017 jako první papež v historii, informovala agentura Reuters.

Barma, ilustrační foto

Dalších 16 mrtvých v Barmě, v Rangúnu úřady vyhlásily stanné právo

Svět

V Rangúnu dnes barmské bezpečnostní složky usmrtily nejméně 14 účastníků demonstrací proti únorovému vojenskému převratu, uvedla podle agentury Reuters zpravodajská agentura Myanmar Now. Barmská státní televize informovala, že v rangúnské čtvrti, kde došlo ke střetům, bylo vyhlášeno stanné právo.

Barma, ilustrační foto

Dnešek byl v Barmě nejkrvavějším dnem protestů, zemřelo 38 lidí

Svět

Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí. Na tiskové konferenci to uvedla zmocněnkyně OSN pro Barmu Christine Schranerová Burgenerová, informovala agentura AFP. Celková bilance od začátku protestů je podle ní přes 50 mrtvých a mnoho raněných. Mezi zatčenými demonstranty jsou podle AP také novináři.

Tomáš Petříček

Petříček na zasedání rady OSN kritizoval Rusko a armádu v Barmě

Domov

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) vyjádřil obavy z postupu Ruska vůči opozici a odsoudil převrat v Barmě, kde tento měsíc převzala moc armáda. Šéf české diplomacie také vyzval ke znovuobnovení dialogu ve Venezuele a dodržování lidských práv v Bělorusku; obě země loni pořádaly volby, které mezinárodní společenství vyhodnotilo jako nedemokratické.

Bílý dům, Washington D.C., USA

Svět

Bílý dům upřesnil cíle sankcí v souvislosti s pučem v Barmě

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes vyhlásila nové sankce vůči organizátorům vojenského puče v Barmě. Informovala o tom agentura AP. Biden ve středu uvedl, že Spojené státy uvalí sankce vůči organizátorům barmského převratu a jejich obchodním zájmům. Doplnil, že konkrétní jména tento týden upřesní vláda.

Barma, ilustrační foto

Převrat v Barmě: Armáda převzala moc, zadržela politiky

Svět

Barmská armáda dnes vyhlásila v zemi výjimečný stav poté, co zadržela šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Myina a některé další politiky. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP, podle nichž se vedení Barmy ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain a výjimečný stav byl vyhlášen na rok.

Koronavirus SARS-CoV-2

Stoletá žena přežila nákazu covidem, obavy měla spíš o zdraví vnoučat

Svět

Barmánka Thein Kchin má sto let a nejen, že překonala koronavirus, ale nevěděla ani, že je nemocná. Protože měla v září pozitivní test na covid-19, umístili ji do izolace. Mezitím se nakazilo devět jejích příbuzných ze čtyř různých generací. Podle agentury Reuters stará dáma neměla žádné symptomy a izolaci strávila ve strachu o zdraví svých vnoučat.

Ilustrační fotografie

Technika

Vědci hlásí zajímavý objev. V Barmě našli nejstarší spermii světa

Mezinárodní tým vědců objevil v Barmě nejstarší spermii na světě. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vědci spermii našli v organismu oplodněné samice lasturnatky, která zhruba před 100 miliony let uvázla v jantaru. Zajímavostí je i rozměr spermie, která měří 4,6krát více než organismus samce lasturnatky. Ten dorůstá maximálně do několika milimetrů.

Uprchlíci, ilustrační foto

Nový plán s muslimskými uprchlíky. Skončí na potápějícím se ostrově?

Svět

Několik tisíc příslušníků barmské menšiny Rohingů, kteří uprchli před násilím ve své zemi do sousedního Bangladéše, souhlasilo s přesunem na ostrov v Bengálském zálivu. Oznámil to dnes zástupce bangladéšské vlády Mahbub Alam, podle nějž Rohingové na toto řešení přistoupili navzdory tomu, že ostrůvek ohrožují záplavy.

Barmské hlavní město Neipyijto

Příbuzní novinářů zadržených v Barmě žádají jejich propuštění

Svět

Příbuzní a přátelé dvou novinářů agentury Reuters, kteří byli letos v září v Barmě odsouzeni na sedm let vězení, dnes žádali jejich okamžité propuštění. Výzvy a plánované shromáždění v centru Rangúnu připomínají rok od zadržení obou novinářů, jejichž případ je všeobecně vnímán jako zkouška svobody tisku v Barmě, informoval zpravodajský server BBC News.

Ilustrační fotografie

Svět

Barma rozluštila záhadu. Co se stalo na lodi duchů?

Neipyijto - Barmské úřady dnes rozluštily záhadu obestírající kontejnerovou loď, na jejíž palubě nebyl žádný náklad ani posádka. Plavidlo duchů, jak o lodi píšou média, za sebou původně táhl indonéský vlečný člun. V nepříznivém počasí se jej ale rozhodl zbavit, informoval server BBC.

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Nobelova cenu za mír? Su Ťij o ni přijít nemůže, tvrdí výbor

Svět

Oslo - Barmské vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij nebude a ani nemůže být odňata Nobelova cena za mír. Su Ťij, která vede barmskou vládu a Nobelovu cenu dostala v roce 1991 ještě jako disidentka, čelí už od loňska palbě kritiky za to, že se nevyslovuje proti počínání armády v barmském Arakanském státě.

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy