Papež se v projevu vyhnul přímému odsouzení vojenské junty, která 1. února svrhla demokratickou vládu Do Aun Schan Su Ťij. Papež věřící vyzval, aby se drželi pravdy a neztráceli naději a víru. Vyzval také k jednotě, protože rozpory mezi komunitami a národy jsou podle něj "smrtelnou nemocí".

"Vím, že některé politické a sociální situace nás přesahují. Přesto závazek k míru a bratrství vždy přichází zdola: každý člověk může drobnými činy sehrát svoji roli," uvedl papež během mše.

V Barmě dnes mezitím pokračovaly boje mezi vojáky a milicemi, které odmítají vojenskou juntu a její vedení země. Při střetech tento týden zemřelo nejméně pět odpůrců nového režimu, deset jich bylo zraněno, uvedli zástupci milic CDF ve městě Mindat na západě Barmy, které je v posledních dnech hlavním dějištěm střetů, píše AFP. Od převratu při střetech s vojáky zemřelo téměř 800 civilistů.

Podle AFP rebelové založili místní milice vyzbrojené po domácku vyrobenými zbraněmi, aby chránili vesničany a obyvatele města. Kvůli vypnutým telekomunikačním sítím je těžké jakékoliv informace z místa ověřit. Podle mluvčího CDF rebelové zapálili několik vojenských kamionů, armáda město ostřeluje. Milice CDF dnes musely před vojáky ustoupit do džungle, mají v plánu se ale brzy na obranu města Mindat vrátit.