Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konkláve 2025 začalo. Kdo jsou favorité na nového papeže?

Vatikán, ilustrační foto
Vatikán, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ve středu se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sešli kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Celkem 133 kardinálů se bude podílet na volbě příštího papeže, který nastoupí po dosavadním Argentinci Františkovi. O jménech nejžhavějších kandidátů napsala britská stanice BBC.

Pietro Parolin

Italský kardinál Parolin byl státním sekretářem Vatikánu a blízkým poradcem papeže Františka. Považovaný za silného diplomata a favorita, staví se proti stejnopohlavním manželstvím, irské referendum z roku 2015 označil za „porážku lidstva“. Kritici mu vyčítají údajné zatajování případů sexuálního zneužívání. I přes silnou pozici v kurii a podporu sázkových kanceláří může jeho šance oslabit posun církve od evropského centra moci.

Luis Antonio Gokim Tagle

Filipínský kardinál Tagle je označován za „asijského Františka“ pro svou blízkost k současnému papeži a důraz na sociální spravedlnost. Má pastorační zkušenosti, vystupuje proti potratům i eutanazii, ale zároveň volá po větší empatii vůči rozvedeným, LGBT a svobodným matkám. Je oblíbený v Asii, ale kritizován za přílišnou opatrnost vůči domácí politice a aférám zneužívání. Případnou kandidaturu na papeže dříve označil s nadsázkou za „vtip“.

Robert Prevost

Američan Robert Prevost je prefektem vatikánského Dikasteria pro biskupy a má silný mezinárodní profil díky misím v Peru i angažmá v Latinské Americe. Je reformátor a blízký Františkovi, který mu svěřil klíčovou roli při výběru biskupů. Navzdory svému vlivu je považován za příliš mladého na „přechodového papeže“. Jeho kandidaturu zatěžuje obvinění z utajování sexuálního zneužívání v Peru, která jeho diecéze odmítla.

Peter Kodwo Appiah Turkson

Ghanský kardinál Turkson byl favorit konkláve v roce 2013 a patří k nejvýraznějším africkým hlasům v církvi. Ačkoli tvrdí, že o papežství neusiluje, je dlouhodobě respektován vatikánskými kruhy. Je konzervativní v morálních otázkách, ale staví se proti kriminalizaci homosexuality, čímž se odlišuje od jiných afrických kandidátů. Oslabil se kontroverzním výrokem o islámu v Evropě, za který se omluvil. Věk 76 let může hrát proti němu.

Fridolin Ambongo Besungu

Kardinál Ambongo z Demokratické republiky Kongo je vlivným africkým kandidátem a obhájcem církve v prostředí islamistického násilí. Je kulturně konzervativní, důrazně odmítá stejnopohlavní svazky, ale v minulosti vyjádřil podporu náboženské pluralitě. Jeho neochvějný postoj a odvaha posilují jeho obraz silného lídra, ale některé kardinály může znepokojit jeho přístup ke spolupráci s jinověrci. Jeho profil kombinuje rozhodnost s věrností africké realitě.

Péter Erdö

Maďarský kardinál Erdő je významná konzervativní postava evropské církve. Vedl Radu evropských biskupských konferencí a má zkušenosti s dialogem s pravoslavím. Vyrůstal pod komunismem, hájí tradiční hodnoty a v době migrační krize odmítl ubytování migrantů církevními institucemi. Může být přijatelným kompromisem mezi konzervativci a umírněnými, ale jeho napojení na politický kontext Maďarska může v konkláve vzbuzovat otázky.

Mario Grech

Maltský kardinál Grech je klíčovým nositelem Františkovy synodální vize – tedy většího zapojení laiků do řízení církve. Jako generální sekretář Synody biskupů od roku 2019 hraje důležitou roli při propojování globálního hlasu věřících s vatikánskými rozhodnutími. V sociálních otázkách se za poslední roky posunul k větší umírněnosti. Podporu Františkových reforem vyvažuje jeho smířlivý styl, který by mohl spojit reformní i opatrnější křídla.

Matteo Zuppi

Italský kardinál Zuppi, člen komunity Sant’Egidio, má silný sociální profil a zkušenosti z mezinárodní diplomacie, včetně mírových misí v Africe a na Ukrajině. Byl blízký papeži Františkovi, který ho vyslal jako svého zvláštního vyslance do Moskvy a Kyjeva. Vystupuje vstřícně vůči LGBT katolíkům, což mu přidává sympatie i odpůrce. Jeho mírové úsilí, pastorační zkušenost a loajalita k Františkovi z něj dělají výrazného kandidáta.

Témata:  Vatikán Papež František papež církev

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 19:54

Si Ťin-pching dorazil do Moskvy, město mezitím čelilo masivnímu útoku ukrajinských dronů

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu přistál v Moskvě na začátku čtyřdenní oficiální návštěvy, jejímž hlavním bodem bude účast na vojenské přehlídce ke Dni vítězství, kterou Rusko každoročně pořádá na počest konce druhé světové války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy