Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se odehrálo za zdmi Sixtinské kaple? Kardinál prozradil, proč konkláve zvolilo papeže tak rychle

Vatikán, ilustrační foto
Vatikán, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kardinál Vincent Nichols, hlava římskokatolické církve v Anglii a Walesu, označil nedávnou papežskou konkláve, která vyústila ve zvolení papeže Lva XIV., za „nesmírně klidnou“ a duchovně obohacující zkušenost. V rozhovoru pro BBC popsal atmosféru v uzavřeném prostředí Sixtinské kaple jako „pokojnou, bez politických her a osobních ambicí“.

Nichols, který je ve svých 79 letech jedním z nejstarších volitelů, byl jedním ze 133 kardinálů, kteří byli po smrti papeže Františka 21. dubna uzavřeni do tradičního prostoru konkláve ve Vatikánu. Nový papež byl zvolen již první den hlasování, což podle Nicholse odráží dědictví, které František církvi zanechal.

„Byl to spíše duchovní proces než cokoliv jiného,“ uvedl kardinál. „Nebyl tam nikdo, kdo by říkal, koho máme nebo nemáme volit. Nebyla tam žádná hořkost ani zákulisní manévry.“ Zmínil, že právě díky tomu pociťoval velký vnitřní klid a možnost se plně ponořit do modlitby a rozjímání.

Podle něj hrála při rychlém výběru nového papeže roli i jednota mezi kardinály, které František zanechal s jasnou vizí misijní církve. To podle něj umožnilo dosáhnout rozhodnutí „velmi snadno“.

Konkláve má striktní pravidla – účastníci nesmí komunikovat s vnějším světem, včetně telefonů. Nichols přiznal, že odevzdání mobilního telefonu mu přineslo nečekanou úlevu: „Najednou jsem měl čas se modlit, přemýšlet, být v klidu a nemít neustálé podněty zvenčí.“

Zvolení Roberta Francise Prevosta, amerického misionáře a bývalého biskupa z Chicaga, papežem Lvem XIV. podle něj odráží i touhu po jednotě v katolické církvi, která byla v posledních letech rozdělena mezi progresivní a konzervativní proudy, především ve Spojených státech.

Nichols označil nového papeže za „velmi rozhodného člověka“ s lidským přístupem. „Umí říct ‚ne‘, když cítí, že něco není správně, ale zároveň vám dá najevo pochopení, aby vás to nezničilo,“ řekl. Tato schopnost kombinace pevnosti a empatie je podle něj pro roli papeže klíčová.

Formální inaugurace papeže Lva XIV. proběhne 18. května na slavnostní mši na Svatopetrském náměstí. Spojené království na ní bude zastupovat princ Edward, vévoda z Edinburghu, jak potvrdil Buckinghamský palác.

Přestože nový papež bude jistě čelit výzvám spojeným s hlubokými rozpory uvnitř samotné církve i její rolí ve světě, první dojmy z jeho osobnosti a způsobu vedení naznačují, že by mohl být mostem mezi rozdílnými proudy – a zároveň důstojným nástupcem svého předchůdce.

Témata:  Vatikán

Související

Aktuálně se děje

10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.