Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bílý dům upřesnil cíle sankcí v souvislosti s pučem v Barmě

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes vyhlásila nové sankce vůči organizátorům vojenského puče v Barmě. Informovala o tom agentura AP. Biden ve středu uvedl, že Spojené státy uvalí sankce vůči organizátorům barmského převratu a jejich obchodním zájmům. Doplnil, že konkrétní jména tento týden upřesní vláda.

Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací včetně českého ministerstva zahraničních věcí.

Terčem amerických sankcí jsou generál Hlain, jeho zástupce Sou Win a čtyři další členové barmské vojenské junty. Bidenův exekutivní příkaz zároveň umožňuje uvalit sankce i na manželky a dospělé děti barmských generálů.

Již ve středu Biden oznámil, že budou také zmrazena aktiva v hodnotě miliardy dolarů, jež má barmská vláda v USA, aby k prostředkům neměli přístup představitelé junty. Zároveň ale zdůraznil, že USA budou nadále podporovat barmské zdravotnictví, občanskou společnost a další oblasti, z nichž mají přímý prospěch obyvatelé Barmy. Podle dnešních informací se americké sankce dotknou také dvou režimem kontrolovaných firem, jež obchodují s rubíny a nefritem.

"Dnes zavedené sankce nemusí trvat navždy," uvedl v prohlášení Bílý dům. "Barmská armáda by měla okamžitě vrátit moc demokraticky zvolené vládě, ukončit výjimečný stav, propustit všechny nespravedlivě zatčené a zajistit, aby proti pokojným demonstrantům nebylo pácháno násilí," stojí v prohlášení.

Zda budou mít sankce znatelný dopad, se podle agentur teprve uvidí. Mnoho barmských generálů již americkým sankcím čelí kvůli perzekuci muslimského etnika Rohingů.

Témata:  Bílý dům USA Barma sankce

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.