Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.
Myanmar zasáhla silná zemětřesení, která podle prvotních zpráv způsobila „významné škody“, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). „Naše myšlenky jsou s každým, koho tato událost zasáhla,“ uvedla podle CNN Christina Powellová, humanitární pracovnice OCHA.
Nejvíce postiženými oblastmi jsou centrální část země, regiony Mandalaj, Nay Pyi Taw, Bago, Magway, Sagaing, Šanský stát a další oblasti. Právě v regionu Mandalaj se nacházelo epicentrum otřesů.
„Sbíráme informace o počtu zasažených osob, poškození infrastruktury a bezprostředních humanitárních potřebách, abychom mohli co nejlépe koordinovat pomoc,“ dodala Powellová.
Podle Shengji Weie, vedoucího výzkumu na Earth Observatory of Singapore, nebylo silné zemětřesení v Myanmaru překvapivé.
„Tento segment poruchy Sagaing Fault, který je významnou geologickou zlomy, zažil v minulosti velká zemětřesení,“ vysvětlil Wei, který se seizmickým rizikem v Myanmaru zabývá již deset let.
Podle něj byl tento úsek tektonického zlomu v klidu zhruba 200 let a vědci předpokládali, že v dohledné době dojde k silnému zemětřesení. „O tomto riziku jsme informovali myanmarskou vládu i místní vědce,“ uvedl Wei.
Podle odborníků z amerického Národního informačního centra pro zemětřesení (NEIC) bylo páteční zemětřesení klasifikováno jako „vysoce rizikové“.
„Klasifikujeme ho jako červenou událost kvůli hustotě obyvatelstva, síle otřesů a jejich mělké hloubce,“ řekl CNN geofyzik William Yeck.
Pro srovnání zmínil ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii z roku 2023, které mělo sílu 7,8 stupně a připravilo o život více než 53 000 lidí. Podle něj bude konečný počet obětí v Myanmaru záviset na hustotě osídlení, kvalitě staveb a době, kdy k otřesům došlo.
Yeck také varoval obyvatele regionu, že mohou následovat další otřesy. „Lidé by se měli připravit na další otřesy v nadcházejících dnech,“ upozornil.
Podle Jamese Jacksona z University of Cambridge bylo zemětřesení v Myanmaru způsobeno prasknutím zlomu, které trvalo přibližně minutu a způsobilo horizontální pohyby zemského povrchu.
„Představte si trhající se kus papíru. Trhá se rychlostí asi dva kilometry za sekundu,“ popsal Jackson.
Podle něj zemětřesení působí jako „obří řez do Země“. Varoval také, že i vzdálená města, jako je Bangkok, mohou být kvůli svým vysokým budovám citlivá na otřesy, přestože v oblasti k zemětřesením běžně nedochází.
Myanmarské úřady a humanitární organizace nyní intenzivně pracují na vyhodnocení škod a poskytnutí pomoci zasaženým oblastem.
Podle expertů je jedním z nejvíce postižených měst Mandalaj, kde je tamní hlavní nemocnice údajně zcela zaplněná a nepřijímá další pacienty. „Je to smutné, protože je to jediné veřejně dostupné zdravotnické zařízení v oblasti. Přichází mnoho zraněných lidí, ale nemocnice nemá kapacity,“ uvedl pro CNN Hari Kumar, civilní inženýr a koordinátor organizace GeoHazards International.
Podle dostupných informací je nemocnice v Mandalaji bez elektřiny a vody, což dramaticky snižuje její schopnost poskytovat lékařskou péči. Podobné problémy hlásí i další zdravotnická zařízení v regionu.
Podle britského seismologa Jamese Jacksona z univerzity v Cambridge došlo k masivnímu zlomu v zemské kůře, který přirovnal k „velkému řezu nožem do Země“. Otřesy trvaly přibližně jednu minutu a způsobily intenzivní horizontální pohyby zemského povrchu.
„Představte si trhající se papír, který se trhá rychlostí přibližně dvou kilometrů za sekundu,“ vysvětlil Jackson.
Podobnost s ničivým zemětřesením v Turecku z roku 2023, které si vyžádalo přes 55 tisíc obětí, potvrzuje i seismolog Fabrice Cotton z německého GFZ Center. I když je Myanmar z hlediska připravenosti na katastrofy značně zranitelnější než Turecko, mohou být dopady této katastrofy srovnatelné.
Podle zdrojů z terénu už nyní počet obětí dosahuje stovek. Záchranář z Mandalaje pro BBC uvedl, že škody v oblasti jsou „enormní“ a že počet mrtvých bude pravděpodobně dále stoupat.
V šesti regionech země byl vyhlášen stav nouze. Na zveřejněných záběrech je vidět rozsáhlé škody na budovách a silnicích, včetně kolapsu velkého mostu.
Silné otřesy byly cítit i v sousedním Thajsku. V Bangkoku se zřítila rozestavěná výšková budova, což si vyžádalo životy tří dělníků a desítky zraněných. Obyvatelé thajské metropole hlásili, že pocítili silné vibrace a otřesy budov.
Od hlavního zemětřesení bylo zaznamenáno několik následných otřesů o síle mezi 4,5 a 6,6 stupni Richterovy škály. Seismologové varují, že mohou následovat další silné otřesy, což představuje další riziko pro již tak poškozenou infrastrukturu a obyvatele postižených oblastí.
Záchranné operace jsou v plném proudu, ale vzhledem k politické situaci a omezenému přístupu do některých oblastí je obtížné zjistit celkový rozsah katastrofy. Mezinárodní humanitární organizace se připravují na pomoc, ale jejich nasazení závisí na povolení vojenské vlády Myanmaru.
Témata: Barma
Související
30. března 2025 8:24
29. března 2025 9:47
28. března 2025 22:06
18. srpna 2022 10:51
15. srpna 2022 12:40
15. července 2022 12:52