Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový plán s muslimskými uprchlíky. Skončí na potápějícím se ostrově?

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Několik tisíc příslušníků barmské menšiny Rohingů, kteří uprchli před násilím ve své zemi do sousedního Bangladéše, souhlasilo s přesunem na ostrov v Bengálském zálivu. Oznámil to dnes zástupce bangladéšské vlády Mahbub Alam, podle nějž Rohingové na toto řešení přistoupili navzdory tomu, že ostrůvek ohrožují záplavy.

Z Barmy uprchlo do sousední země v roce 2017 před násilnostmi na 740.000 Rohingů. Dháka možnost přesunout jich část na ostrůvek Thengar Čár zvažuje už delší dobu, protože chce ulevit pohraničí, kde žije v přeplněných táborech až milion členů této komunity.

Alam, s nímž hovořila agentura AFP, řekl, že 7000 uprchlíků už vyjádřilo ochotu se na ostrov přemístit a že další se stále hlásí. Neřekl, kdy by měl převoz začít, ale zástupce bangladéšského námořnictva, které by se na operaci podílelo, sdělil, že by převoz mohl začít v prosinci. Denně by bylo možné odvézt až 500 Rohingů.

Ochránci lidských práv ale upozornili, že ostrůvek se z moře vynořil teprve před dvěma desetiletími a lidi na něm může snadno smést monzunový liják. Obyvatelé sousedního ostrova Hatije, kde žije 600.000 lidí, považují Thengar Čár za neobyvatelný. "V monzunovém období je vždy část toho ostrova zničena a my se tam v té době neodvažujeme. Jak by tam mohly žít tisíce Rohingů?" sdělil jeden občan ostrova Hatija.

Podle Alama se už buduje zázemí, které zahrnuje třímetrovou pobřežní hráz po obvodu ostrůvku, která má zadržet vlnobití. Dál na ostrově vznikne velký sklad, v němž budou zásoby na několikaměsíční přežití.

Mezi těmi, kdo souhlasili s přesídlením, je Núr Husajn, který si prohlédl snímky přístřešků. "Souhlasil jsem, tábor tady je přeplněný, jsou tu problémy s jídlem i bydlením," řekl v táboře, kdy nyní s rodinou pobývá.

Bangladéš a Barma před dvěma lety podepsaly dohodu o repatriaci, ale uprchlíci se nevracejí. Pracovníci OSN považují podmínky v Barmě pro Rohingy stále za nebezpečné. Barma jim upírá občanství a podle OSN jim v Arakanském státě, kde žili, stále hrozí genocida.

Témata:  Bangladéš Barma uprchlíci Rohingové

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.