reklama

Soudce Mudžíbur Rahmán uvedl, že dotyční byli shledáni vinnými z různých činů, včetně plánování útoku, výroby bomb a vraždy. Osmý obviněný byl zproštěn obvinění.

Dháckou kavárnu Holey Artisan Bakery přepadlo 1. července 2016 pět ozbrojenců a vzalo hosty jako rukojmí. Dvacet rukojmích bylo zabito, mezi nimi devět Italů, sedm Japonců, Američanka a Indka. Útočníci je podřezali nebo zastřelili. Při osvobozovací akci přišli o život také dva příslušníci bangladéšských bezpečnostních sil a všech pět útočníků. Třináct rukojmích se podařilo zachránit.

K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, bangladéšská vláda její tvrzení ale odmítla a uvedla, že za přepadením restaurace stáli místní radikálové z islamistické skupiny Džumatul Mudžáhidín (Shromáždění svatých bojovníků), která chce v převážně muslimském Bangladéši zavést přísné islámské právo šaría.

Odsouzení tvrdí, že jsou nevinní. Podle svědků citovaných agenturou Reuters na verdikt reagovali vzdorně a provolávali v soudní síni Alláhu akbar (Bůh je veliký). Proti rozsudku se mohou odvolat.

Vyšetřovatelé uvedli, že do útoku bylo zapojeno 21 lidí, včetně pěti ozbrojenců, kteří byli po osvobozovací akci nalezeni v kavárně mrtví. Kromě osmi osob, které byly dnes souzeny, bylo dalších osm podezřelých zabito při raziích bezpečnostních sil provedených po útoku na kavárnu, napsala agentura AP.

reklama