Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na kavárnu v Bangladéši: Sedm radikálů dostalo trest smrti

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Sedm členů zakázané islamistické skupiny bylo dnes v Bangladéši odsouzeno k trestu smrti za svůj podíl na útoku na kavárnu v metropoli Dháce. V roce 2016 při něm zahynulo více než 20 lidí, převážně cizinců. Informovala o tom agentura AP.

Soudce Mudžíbur Rahmán uvedl, že dotyční byli shledáni vinnými z různých činů, včetně plánování útoku, výroby bomb a vraždy. Osmý obviněný byl zproštěn obvinění.

Dháckou kavárnu Holey Artisan Bakery přepadlo 1. července 2016 pět ozbrojenců a vzalo hosty jako rukojmí. Dvacet rukojmích bylo zabito, mezi nimi devět Italů, sedm Japonců, Američanka a Indka. Útočníci je podřezali nebo zastřelili. Při osvobozovací akci přišli o život také dva příslušníci bangladéšských bezpečnostních sil a všech pět útočníků. Třináct rukojmích se podařilo zachránit.

K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, bangladéšská vláda její tvrzení ale odmítla a uvedla, že za přepadením restaurace stáli místní radikálové z islamistické skupiny Džumatul Mudžáhidín (Shromáždění svatých bojovníků), která chce v převážně muslimském Bangladéši zavést přísné islámské právo šaría.

Odsouzení tvrdí, že jsou nevinní. Podle svědků citovaných agenturou Reuters na verdikt reagovali vzdorně a provolávali v soudní síni Alláhu akbar (Bůh je veliký). Proti rozsudku se mohou odvolat.

Vyšetřovatelé uvedli, že do útoku bylo zapojeno 21 lidí, včetně pěti ozbrojenců, kteří byli po osvobozovací akci nalezeni v kavárně mrtví. Kromě osmi osob, které byly dnes souzeny, bylo dalších osm podezřelých zabito při raziích bezpečnostních sil provedených po útoku na kavárnu, napsala agentura AP.

Témata:  Bangladéš útok soudy káva trest smrti

Související

Aktuálně se děje

12. listopadu 2025 5:00

Zimní počasí je za dveřmi. Výrazně se ochladí, dorazí mrazy a místy i nasněží

Zatímco tento týden se denní maxima budou pohybovat až kolem 16 stupňů, příští týden se citelně ochladí. V noci dorazí mrazy, denní maxima klesnou až ke dvěma stupňům a i v nižších polohách může sněžit, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.