Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na kavárnu v Bangladéši: Sedm radikálů dostalo trest smrti

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Sedm členů zakázané islamistické skupiny bylo dnes v Bangladéši odsouzeno k trestu smrti za svůj podíl na útoku na kavárnu v metropoli Dháce. V roce 2016 při něm zahynulo více než 20 lidí, převážně cizinců. Informovala o tom agentura AP.

Soudce Mudžíbur Rahmán uvedl, že dotyční byli shledáni vinnými z různých činů, včetně plánování útoku, výroby bomb a vraždy. Osmý obviněný byl zproštěn obvinění.

Dháckou kavárnu Holey Artisan Bakery přepadlo 1. července 2016 pět ozbrojenců a vzalo hosty jako rukojmí. Dvacet rukojmích bylo zabito, mezi nimi devět Italů, sedm Japonců, Američanka a Indka. Útočníci je podřezali nebo zastřelili. Při osvobozovací akci přišli o život také dva příslušníci bangladéšských bezpečnostních sil a všech pět útočníků. Třináct rukojmích se podařilo zachránit.

K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, bangladéšská vláda její tvrzení ale odmítla a uvedla, že za přepadením restaurace stáli místní radikálové z islamistické skupiny Džumatul Mudžáhidín (Shromáždění svatých bojovníků), která chce v převážně muslimském Bangladéši zavést přísné islámské právo šaría.

Odsouzení tvrdí, že jsou nevinní. Podle svědků citovaných agenturou Reuters na verdikt reagovali vzdorně a provolávali v soudní síni Alláhu akbar (Bůh je veliký). Proti rozsudku se mohou odvolat.

Vyšetřovatelé uvedli, že do útoku bylo zapojeno 21 lidí, včetně pěti ozbrojenců, kteří byli po osvobozovací akci nalezeni v kavárně mrtví. Kromě osmi osob, které byly dnes souzeny, bylo dalších osm podezřelých zabito při raziích bezpečnostních sil provedených po útoku na kavárnu, napsala agentura AP.

Témata:  Bangladéš útok soudy káva trest smrti

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.