Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

IS na ústupu? Ani náhodou. Věrnost přísahají i islamisté z Afriky

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Nový vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší se dočkal prvních známek podpory ze strany spřízněných islamistických buněk působících mimo Irák a Sýrii. Napsala to dnes agentura AP. Mediální větev IS předtím přinesla zprávu, že nástupci abú Bakra Bagdádího přísahali věrnost bojovníci v Egyptě a Bangladéši.

Kurajší byl jako nový vůdce označen ve čtvrtek, kdy IS zároveň potvrdil smrt Bagdádího. Tu minulý víkend oznámil americký prezident Donald Trump po operaci amerických speciálních jednotek na severozápadě Sýrie. Bagdádí na útěku před komandem spáchal sebevraždu.

Novému vůdci podle agentury Reuters přísahali věrnost radikálové ze skupiny Sinai Province, což je egyptská odnož IS, která na Sinajském poloostrově bojuje proti egyptským ozbrojeným složkám. Skupina skrze komunikační aplikaci Telegram sdílela fotografie s více než dvaceti ozbrojenci a popiskem o podpoře Kurajšímu.

IS poté skrze svoji mediální větev Nasher news vydal prohlášení, v němž hovoří i o slibu věrnosti ze strany údajně bangladéšských bojovníků. Zveřejnil fotografie, na nichž několik mužů se zakrytými tvářemi stojí se vztyčenými ukazováčky pod černou vlajkou teroristické sítě.

Samozvaný Islámský stát se od března, kdy ztratil poslední významnější državu v Sýrii, uchyluje k teroristickým útokům, píše Reuters. Dál se hlásí k útokům v různých zemích, a to i po smrti Bagdádího. Dnes například oznámil, že stojí za pátečním útokem na vojenskou základnu na severovýchodě Mali, při kterém přišly o život desítky vojáků.

Témata:  Islámský stát Egypt Bangladéš

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy