Bangladéš

Požár, ilustrační foto.

Úřady v Bangladéši zatkly majitele továrny. Při požáru v ní zahynulo 52 lidí

Svět

Úřady dnes v Bangladéši zatkly majitele potravinářské továrny, v níž při čtvrtečním a pátečním požáru zahynulo 52 uváznutých lidí. Muž je podezřelý z vraždy. Šestipodlažní budova u bangladéšské metropole Dháky byla podle policie postavena bez povolení, neměla požární nouzové východy a nebyly v ní provedena náležitá bezpečnostní opatření, informovala agentura Reuters.

Muslimové

"Francie urazila proroka." V muslimských zemích znovu vypukly protesty

Svět

Desítky tisíc muslimů dnes demonstrovaly v Pákistánu, Bangladéši a na palestinských územích proti karikaturám proroka Mohameda a francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Ten po nedávné brutální vraždě učitele, který karikatury ukázal žákům, hájil právo na jejich zveřejňování.

Koronavirus SARS-CoV-2

Svět

Začíná výroba remdesiviru ve velkém? Z Bangladéše přišla zajímavá zpráva

Jeden z největších výrobců léků v Bangladéši Beximco Pharmaceuticals zahájí tento měsíc výrobu experimentálního antivirotika remdesivir americké firmy Gilead Sciences, který vykazuje slibné výsledky při léčbě nemoci covid-19. Řekl to agentuře Reuters provozní ředitel společnosti Rabbur Reza. Lék remdesivir vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

Islámský stát (ISIS)

IS na ústupu? Ani náhodou. Věrnost přísahají i islamisté z Afriky

Svět

Nový vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší se dočkal prvních známek podpory ze strany spřízněných islamistických buněk působících mimo Irák a Sýrii. Napsala to dnes agentura AP. Mediální větev IS předtím přinesla zprávu, že nástupci abú Bakra Bagdádího přísahali věrnost bojovníci v Egyptě a Bangladéši.

Uprchlíci, ilustrační foto

Svět

Nový plán s muslimskými uprchlíky. Skončí na potápějícím se ostrově?

Několik tisíc příslušníků barmské menšiny Rohingů, kteří uprchli před násilím ve své zemi do sousedního Bangladéše, souhlasilo s přesunem na ostrov v Bengálském zálivu. Oznámil to dnes zástupce bangladéšské vlády Mahbub Alam, podle nějž Rohingové na toto řešení přistoupili navzdory tomu, že ostrůvek ohrožují záplavy.

Lékaři

Lékaři dokázali téměř nemožné. Oddělili siamská dvojčata srostlá mozkem

Svět

Siamská dvojčata srostlá hlavou se dnes v bangladéšské Dháce zotavují po 30hodinové operaci, při níž je v rámci humanitárního projektu oddělil tým maďarských lékařů. Tříleté holčičky Rabija a Rukaja byly spojené hlavami a společnou měly i část mozku. Po poslední fázi operace je jejich stav stabilní, informovala agentura AFP s odvoláním na lékaře.

Oheň

Svět

Děsivá vražda: Mladičkou Nusrat (18) upálil dav lidí zaživa!

V Bangladéši ve středu obviní 16 lidí z vraždy dívky, která byla minulý měsíc zaživa upálena, protože odmítla stáhnout obvinění ze sexuálního obtěžování vůči řediteli své školy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní oznámení policie. Prokuratura bude pro obviněné žádat trest smrti.

Hurikán Patricia z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly)

Cyklon Fani udeřil na Indii ničivou silou: 16 mrtvých, část známého města srovnána se zemí

Svět

Nejméně 16 obětí si už vyžádal cyklon Fani, který v pátek zasáhl východní pobřeží Indie a dnes se přesunul nad Bangladéš, kde podle meteorologů zeslábl. Informovala o tom agentura Reuters. Fani je nejsilnějším cyklonem, který postihl Indii za předchozích pět let, a úřady proto díky včasnému varování meteorologů předem evakuovaly v obou zemích přes dva miliony lidí.

Letadla, ilustrační foto

Svět

Mladík se pokusili unést bangladéšské letadlo. Po nouzovém přištání ozbrojence zastřelilo komando

Možná psychicky narušený muž z Bangladéše se dnes podle místních úřadů pokusil unést letadlo národní letecké společnosti Biman. Podle bangladéšského poslance, který byl na palubě stroje, měl únosce střelnou zbraň a pokusil se proniknout do kokpitu. Stroj mířící z metropole Dháky do Dubaje ve Spojených arabských emirátech nouzově přistál ve druhém největším bangladéšském městě Čitágáon. Všech 142 pasažérů a sedm členů posádky letadlo bezpečně opustilo. Údajného únosce, jehož motiv není znám, policie zatkla.

Bangladéš

V Bangladéši tvrdě bojují proti drogám, 86 mrtvých

Svět

Dháka - Nejméně 86 lidí přišlo o život v Bangladéši při zásazích bezpečnostních složek v rámci protidrogového tažení, které zahájila tento měsíc vláda. Dalších 7000 osob policie zatkla, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na bangladéšské úřady.

Ilustrační foto

V Bangladéši bylo davem ušlapáno 10 žen, čekaly na almužnu

Svět

Dháka - Nejméně deset žen přišlo o život a asi 50 dalších lidí utrpělo zranění v tlačenici, jež dnes vznikla v Bangladéši před domem bohatého podnikatele, který rozdával almužny před začátkem muslimského postního měsíce ramadán. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy