Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Barma nevyslyšela varování OSN, repatriovala první rodinu Rohingů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: CNN

Rangún - Barma v sobotu repatriovala první rodinu z téměř 700.000 Rohingů, kteří ze své vlasti uprchli do Bangladéše. S přesunem začala navzdory varování OSN, že země není na návrat "nových uprchlíků" ještě připravená.

Barma a Bangladéš se v lednu dohodly na podmínkách návratu muslimských Rohingů, kteří od loňského léta uprchli z Barmy před represemi. Uprchlíci se mají do Barmy vrátit do dvou let a obě země se shodly na tom, jaké formuláře budou muset běženci vyplnit. Barma vybudovala dvě přijímací střediska a dočasný tábor západobarmském Arakanském státě.

Pět členů muslimské rodiny, kteří jako první přišli do uprchlického centra, prošlo imigrační a zdravotní kontrolou a byly jim poskytnuty základní prostředky, rýže, sítě proti moskytům, přikrývky, oblečení a kuchyňské potřeby, uvádí se v prohlášení vlády.

Rohingové, kteří budou "splňovat pravidla", dostanou národní ověřovací karty (NVC). Jde o registrační průkazy bez udělení občanství a Rohingové takové řešení odmítají. Barma podle nich zachází se svými obyvateli, kteří v zemi prožili celý život, jako s novými přistěhovalci.

Podle představitelky OSN v oblasti humanitárních záležitostí Ursuly Muellerové, která Barmu navštívila minulý týden, země není na návrat uprchlíků připravená. Jmenovala trvale nedostatečný přístup ke zdravotnickým službám a podmínky v táborech označila za žalostné.

Rohingům byla v Barmě po desetiletí upírána základní práva a svoboda pohybu. Příslušníci této dlouhodobě perzekuované menšiny však do země přišli před několika generacemi. Většina z nich byla zbavena občanství v roce 1982 a zůstali bez státní příslušnosti.

Témata:  Barma Bangladéš OSN (Organizace spojených národů) Rohingové

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy