OSN (Organizace spojených národů)

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Generální tajemník OSN a západní svět stojí pevně za Izraelem. Jde o "bezprecedentní eskalaci"

Svět

Generální tajemník OSN Antonio Guterres a západní země se postavily na stranu Izraele a ostře odsoudily Írán za útoky bezpilotními letouny a raketami. Spojené státy potvrdily svou pevnou podporu Izraeli, zatímco Evropská unie označila situaci za "bezprecedentní eskalaci". Británie varovala, že Írán způsobuje v regionu chaos, zatímco Německo varovalo před hrozbou "regionálního požáru".

Alexej Navalnyj

Navalného smrt způsobila Moskva, míní OSN

Svět

Zvláštní zpravodajka Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) pro Rusko Marijana Kacarovová tvrdí, že za smrt ruského opozičního politika Alexeje Navalného je zodpovědná Moskva, protože byl buď zabit ve vězení, nebo zemřel na následky podmínek zadržování, které se rovnaly mučení.

Izrael, Jeruzalém

Izrael má prý důkazy spojující UNRWA s terorismem

Svět

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac uvedl, že jeho vláda má důkazy spojující Agenturu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) s terorismem a plánuje je předložit komisi OSN, která prověřuje aktivity UNRWA.

OSN

Svět kvůli údajné pomoci Hamásu pozastavuje financování UNRWA

Svět

Řada zemí světa, včetně USA, Austrálie, Kanady, Itálie, Velké Británie, Německa, Finska, Francie a Švýcarska, pozastavily financování Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) po obviněních, že někteří její pracovníci se podíleli na masivním útoku militantního palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.

OSN

Rusko o OSN narazilo. Tragický pád letadla Il-76 se řešit nebude

Svět

Tragický pád ruského armádního letadla v Belgorodské oblasti se ve čtvrtek dostal na program mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN, jak o to žádalo Rusko. Moskva totiž viní Kyjev ze sestřelení letounu. Podle OSN ale není v její moci okolnosti události prověřit.

OSN

Rusko požaduje konání RB OSN kvůli dodávkám zbraní Ukrajině

Svět

Rusko požádalo o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN na 22. ledna. Kreml na něm chce řešit západní dodávky zbraní Ukrajině, se kterou je už téměř dva roky ve válce. Již na konci prosince chtělo Rusko na jednání stejného orgánu řešit české dodávky zbraní Kyjevu.

Ministerstvo zahraničních věcí

Česko píše do OSN: Za ztráty životů na obou stranách může Rusko

Domov

V dopise, který byl odeslán Radě bezpečnosti OSN, vyjádřila česká diplomacie lítost nad oběťmi konfliktu na Ukrajině. Podle Česka nese odpovědnost za ztráty životů na obou stranách Rusko, které podnítilo válku svou agresí. Dokument zveřejněný na stránce UN Report potvrzuje českou podporu Ukrajině. Ruský diplomat při OSN Dmitrij Poljanskij obvinil Česko ze zbabělosti a malomyslnosti.

OSN

Svět

V OSN prošlo usnesení o humanitárních přestávkách v Gaze

Rada bezpečnosti OSN schválila usnesení, které požaduje "naléhavé a rozsáhlé humanitární přestávky a koridory po dostatečnou dobu" v konfliktu mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás v pásmu Gazy. Cílem těchto opatření je umožnit civilistům přístup k humanitární pomoci. Jde o o první rezoluci RB OSN týkající se současného konfliktu. Izraelské ministerstvo zahraničí rezoluci odmítlo s argumentem, že není vhodné přijímat tato opatření, dokud Hamás drží rukojmí.

Jana Černochová

Černochová se zapletla do kritiky OSN. Opravilo ji ministerstvo zahraničí

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pokračuje v kritice fungování OSN. V úterý ale mylně uvedla, že Radě pro lidská práva bude přesedat Írán, který podporuje radikály z hnutí Hamás. Tvrzení opravila poté, co reagovalo ministerstvo zahraničí. Diplomacie zdůraznila, že Radě nadále předsedá Česká republika.

Petr Pavel

Budoucnost Česka v OSN: Pavel chce setrvat, Černochová vystoupit

Domov

Česká republika dlouhodobě podporuje reformy v rámci Organizace spojených národů (OSN), a to zejména v kontextu Rady bezpečnosti. Tuto pozici však může uplatňovat pouze jako aktivní člen organizace. Dnes to uvedl prezident Petr Pavel v příspěvku na sociální síti X.

Jana Černochová

Ministryně Černochová vyzvala k vystoupení Česka z OSN

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zaskočila v den státního svátku 28. října radikálním postojem k Organizaci spojených národů. V příspěvku na sociální síti X vyzvala k vystoupení z OSN. Vadí jí, že Valné shromáždění přijalo rezoluci obsahující výzvu k humanitárnímu příměří v rámci války v Izraeli.

Recep Tayyip Erdoğan

OSN prohlubuje krizi v Gaze, tvrdí Turecko a varuje před válkou

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Radu bezpečnosti OSN z toho, že svým údajným proizraelským postojem prohlubuje současnou krizi v Gaze. Jeho ministr zahraničí Hakan Fidan prohlásil, že se svět nachází ve zlomovém bodě. "Buď se posuneme k trvalému, udržitelnému míru, nebo začne světová válka," uvedl podle The Guardian. Izrael v reakci na postoj tajemníka OSN Antonia Guterrese uvedl, že odmítá vydávat víza představitelům OSN.

OSN

Humanitární situace v Gaze je katastrofální, tvrdí agentury OSN

Svět

Humanitární situace v pásmu Gazy je "katastrofální". V sobotu to uvedlo pět agentur OSN a vyzvalo k další mezinárodní pomoc, protože podmínky v této hustě obydlené pobřežní palestinské enklávě se neustále zhoršují. Rusko kvůli humanitární situaci požaduje svolání dalšího zasedání Rady bezpečnosti OSN.

OSN

Svět

OSN a WHO bijí na poplach. V Gaze dochází voda

Světová zdravotnická organizace v pondělí varovala, že Gaza čelí "bezprostřední" krizi veřejného zdraví, protože enklávě dochází voda. Do země podle CNN ale začala proudit první humanitární pomoc.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Palestinci mají opustit město Gaza. OSN považuje evakuaci za nemožnou

Svět

Izraelská armáda v pátek ráno vyzvala všechny civilisty ve městě Gaza, aby se evakuovali "na jih" kvůli bombardování pobřežní enklávy v reakci na teroristické útoky Hamásu. Výzva k evakuaci se týká více než milionu lidí a podle OSN, zdravotníků i médií je naprosto nemožná.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.