Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Devět pracovníků agentury OSN zřejmě pomáhalo Hamásu. Izrael ostře reaguje

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Vyšetřování OSN ukázalo, že do útoku Hamásu na Izrael ze 7. října loňského roku mohlo být zapojeno devět zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). 

Z prozatímních závěrů vyšetřování OSN vyplývá, že do útoku Hamásu na Izrael ze 7. října loňského roku bylo „možná“ zapojeno devět zaměstnanců UNRWA, kteří už v agentuře nepracují. Informovala o tom americká stanice CNN.  

Vyšetřování probíhá už od ledna, kdy Izrael obvinil některé zaměstnance humanitárního úřadu z účasti na útoku, při němž zemřelo 1200 Izraelců. Zodpovědní vyšetřovatelé ale nemohli s obviněnými hovořit, jen někteří z nich odpověděli na písemné otázky. 

„Někteří z devíti byli propuštěni v lednu, kdy Izrael vznesl svá obvinění. Další byli propuštěni po nových tvrzeních letos na jaře,“ přiblížila mluvčí UNRWA Juliette Toumaová. 

Úřad pro vnitřní dohled OSN (OIOS) vyšetřoval 19 zaměstnanců. „Důkazy, které OIOS získal, naznačují, že zaměstnanci UNRWA se mohli podílet na ozbrojených útocích ze 7. října 2023. V devíti dalších případech důkazy byly nedostatečné k tomu, aby byli zaměstnanci propuštěni. Ve vhodnou dobu budou přijata vhodná opatření,“ zní z OIOS. 

„Devět vašich zaměstnanců se možná podílelo na největším masakru Židů od dob holocaustu. Vaše ‚humanitární‘ agentura oficiálně klesla na novou úroveň dna a je načase, aby svět spatřil vaši pravou tvář,“ zdůraznil mluvčí Izraelských obranných sil Nadav Šošani.

V Pásmu Gazy se v současnosti nachází zhruba 14 tisíc zaměstnanců UNRWA, na celém Blízkém východě až 30 tisíc. Agentura poskytuje „širokou škálu služeb palestinským uprchlíkům a jejich potomkům“. 

„Prioritou agentury je pokračovat v poskytování životně důležitých služeb pro palestinské uprchlíky v Gaze a v celém regionu, zejména tváří v tvář probíhající válce, nestabilitě a riziku eskalace v regionu,“ uvedl generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini v pondělí. 

Reagoval tak na výsledky vyšetřování. „UNRWA je odhodlána i nadále dodržovat základní zásady a hodnoty OSN, včetně humanitární zásady neutrality, a zajistit, aby všichni její zaměstnanci dodržovali politiku agentury týkající se vnějších a politických aktivit,“ podotkl.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) UNRWA HAMÁS Izrael

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.