Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN: V Pásmu Gazy se odehrál jeden z nejhorších incidentů svého druhu

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Podle prohlášení UNRWA byli řidiči přinuceni vyložit obsah nákladních aut pod hrozbou zbraní, přičemž došlo ke zranění humanitárních pracovníků a k vážnému poškození vozidel. Agentura zdůraznila, že situace v oblasti se zhoršila natolik, že dodávky pomoci jsou stále obtížnější.

Šéf UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že „rozklad právního řádu“ a přístup izraelských úřadů vedly k vytvoření „nebezpečného prostředí“.

Incident se odehrává na pozadí vážného nedostatku potravin a humanitární pomoci v Gaze. OSN varuje, že oblast je na pokraji hladomoru. Civilisté prchající z intenzivně bombardované severní části Gazy popisují zoufalou situaci, kdy lidé umírají hladem.

Televize Al-Aqsa, řízená Hamásem, oznámila, že bezpečnostní síly Gazy zabily více než 20 osob zapojených do rabování nákladních aut, ačkoliv konkrétní sobotní incident nezmínila. Koalice palestinských skupin označila drancující za „zločinecké zloděje“, kteří ohrožují bezpečnost obyvatel.

Izraelské útoky mezitím nadále zasahují civilní cíle v Gaze. V pondělí izraelské nálety zabily nejméně 50 osob, včetně 17 členů jediné rodiny ve městě Bajt Lahíja. Mezi mrtvými jsou i novorozeně a děti.

Dr. Munír Al-Burš, generální ředitel místního zdravotnického úřadu, uvedl, že nemocnice, kde zabitý lékař Hani Badran pracoval, se také stala terčem útoku. Ředitel nemocnice, Dr. Hussam Abu Safiya, apeloval na mezinárodní společenství, aby zastavilo bombardování, které způsobuje „strach a hrůzu“ mezi pacienty.

Vztahy mezi Izraelem a UNRWA se zhoršily poté, co izraelský parlament schválil zákon zakazující kontakty mezi izraelskými úřady a agenturou OSN. Tento krok vážně ohrozí její schopnost poskytovat pomoc nejen v Gaze, ale také na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě.

UNRWA odmítá izraelská obvinění, že podporuje Hamás, a varuje, že v regionu neexistuje žádná jiná organizace schopná plně nahradit její služby.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Gaza

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:15

Tajemství ve vztahu Karla Šípa a Karla Gotta. Moderátor se neodvážil mu to říct

Karel Šíp letos oslaví 80. narozeniny, které byly před šesti lety těmi posledními v životě jeho velkého přítele Karla Gotta. O hvězdném statusu slavného zpěváka snad nikdo nepochybuje. Moderátor ale v jednom z rozhovorů prozradil, kdy si doopravdy uvědomil, jak velká je Gottova popularita. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.