Gaza

Situace v Gaze po izraelských náletech

ICJ vydá rozhodnutí o Pásmu Gazy už v pátek

Svět

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války

Svět

Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou síly židovského státu proti militantům palestinského radikálního hnutí Hamás. Pro americkou zpravodajskou stanici CNN to v úterý řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Z Rafahu uteklo už přes 360 tisíc lidí

Svět

Již téměř 360.000 lidí uprchlo z města Rafah v palestinském Pásmu Gazy, od kdy izraelská armáda před týdnem vydala první příkazy k evakuaci, vyplývá z údajů OSN. Uvedla to agentura DPA.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Svět

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

Situace v Gaze po izraelských náletech

V Pásmu Gazy lékaři otevřeli novou nemocnici

Svět

V centrální části Pásma Gazy byla otevřena nová polní nemocnice provozovaná nevládní organizací International Medical Corp. Vyplývá to ze sobotního prohlášení izraelské armády (IDF), uvedla agentura Reuters.

Válka v Gaze

Rafah kvůli invazi opustily už statisíce lidí

Svět

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Izraelská armáda

Izraelci s tanky obsadili hraniční přechod v Rafáhu

Svět

Izrael v úterý ráno informoval, že jeho jednotky převzaly kontrolu nad palestinskou částí hraničního přechodu Rafáh na hranici s Egyptem. Uvedla to agentura Reuters s tím, že armáda má k této záležitosti vydat oficiální stanovisko. 

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

100 dní války proti Hamásu: Izrael zveřejnil nejnovější statistiky

Svět

Izraelská armáda ohlásila, že během posledního dne zabila 14 členů palestinského hnutí Hamás, přičemž devět bylo zasaženo leteckými údery a pět tankovým ostřelováním ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, informuje server Times of Israel. Na severu oblasti, ve městě Bajt Lahíja, armáda podle prohlášení objevila a neutralizovala několik raketometů nedávno použitých k útokům na Izrael.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás a Islámský džihád se odmítly vzdát Pásma Gazy výměnou za trvalé příměří

Svět

Radikální islamistické skupiny Hamás a Palestinský islámský džihád odmítly podle informací agentury Reuters předat kontrolu nad Pásmem Gazy výměnou za trvalé příměří s Izraelem. Návrh, který předložili egyptští vyjednavači jako možné řešení současného konfliktu na Blízkém východě, byl podle dvou zdrojů z egyptských bezpečnostních služeb odmítnut oběma organizacemi.

Aktuálně se děje

22. května 2024 21:44

Rusko z vládního webu smazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy