Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politico: Lékaři přinášejí z návštěvy v Pásmu Gaze hrůzná svědectví. Na to, co viděli, nikdy nezapomenou

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Lékaři z návštěvy v Gaze přinášejí hrůzná svědectví, která následují po obvinění OSN, že Izrael spáchal válečné zločiny útoky na zdravotní systém Pásma Gazy. Mezi mnoha horory, které chirurg Ammar Darwish z Manchesteru v Gaze zažil, patří k nejhorším trauma, které bombardování zanechává na dětech.

„Přenese se to na jejich děti, na jejich vnoučata… prostě to nezmizí,“ řekl pro Politico. V nemocničních odděleních viděl, jak se děti třesou strachy při zvuku letadel. Gazu tvoří převážně děti – skoro polovinu obyvatelstva – a už déle než rok zažívají neustálé bombardování.

Zdravotníci jsou jedni z mála, kteří mohou nabídnout přímé svědectví. Izrael omezuje vstup zahraničních novinářů a umožňuje jim přístup pouze v doprovodu izraelské armády. Po zveřejnění zprávy OSN, která obvinila Izrael z válečných zločinů, hovořilo Politico se čtyřmi lékaři z Velké Británie, kteří nedávno navštívili nemocnici Nasser v jižní Gaze díky charitě Medical Aid for Palestinians (MAP). Všichni poukázali na odolnost místních obyvatel a zdravotníků, zároveň ale podtrhli vyčerpání a zoufalství, které zde panuje.

Komise OSN předložila 30. října zprávu Valnému shromáždění, ve které uvedla, že Izrael usiluje o zničení zdravotnického systému Gazy, což označila za válečný zločin. Komise tvrdí, že izraelské síly vědomě zabíjely, zraňovaly a zatýkaly zdravotníky. Izrael tato tvrzení odmítá a obvinil OSN z předpojatosti, obhajujíc své právo na obranu obyvatel. Uvedl, že Hamas využívá nemocnice pro vojenské účely, což zástupci Hamasu a zahraniční lékaři popírají. IDF zveřejnila videa údajně dokládající přítomnost tunelů pod nemocnicí Al-Shifa.

Podle pozorovatelů ukazuje vysoký počet civilních obětí na kruté následky izraelských útoků. Oxfam uvedl, že za jediný rok Izrael v Gaze zabil více žen a dětí než jakýkoli jiný konflikt za poslední dvě desetiletí. „Vidíme systematické ničení populace na mnoha úrovních,“ uvedl chirurg Tahseen Qureshi z nemocnic v Dorsetu.

Ortopedický chirurg Ana Jeelani popisuje svou první návštěvu Gazy v březnu. Bylo zde světlo, život, děti si hrály na houpačkách. V září však našla jen trosky, prach a opuštěnost. Při své práci v nemocnici Nasser zjistila, že zde zoufale chybějí základní zdravotnické potřeby. Podle lékařů Izrael zdravotnický systém Gazy zbavil nezbytných zásob.

Londýnský chirurg Nizam Mamode popsal scény v nemocnici jako „nepředstavitelné“ – každý den čelil masivním přílivům raněných. Ve škole vedle nemocnice přebývaly tisíce uprchlíků, což jen prohloubilo obavy. OSN odhaduje, že více než 76 % škol v Gaze potřebuje kompletní rekonstrukci, což izraelská armáda odůvodňuje přítomností Hamasu.

Mamode uvedl, že většina jeho pacientů byly ženy a děti, stejně jako ve většině případů, s nimiž se setkali ostatní lékaři. Darwish upozornil, že zotavování po operacích je komplikováno vysokou podvýživou, kterou trpí i samotní lékaři. Jídlo, které lidé získají, často přenechávají svým dětem.

Nasserova nemocnice je v Gaze klíčová a podle WHO je „nepostradatelná“. Qureshi, který zde pracoval v lednu, popsal situace plné hrůzy. Když se jeho tým musel uchýlit do bezpečnostního domu, byl ten dům následujícího rána bombardován, přičemž naštěstí nedošlo k úmrtím.

Izraelské síly zůstaly v nemocnici Nasser až do dubna. Poté zde palestinské úřady objevily masový hrob se stovkami těl, včetně žen a dětí. Čtyři z dotazovaných lékařů chtějí do Gazy znovu, i když je jejich přístup blokován. Jak Jeelani říká, nejsmutnější pocity přišly, když musela Gazu opustit. „Je to etnická čistka,“ uvedla. 

Témata:  Gaza Válka v Izraeli s Hamásem

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.