Válka v Izraeli s Hamásem

Izraelská armáda

Svět

OSN: Izrael i Hamás se v Pásmu Gazy dopustily válečných zločinů

Izrael i palestinské militantní hnutí Hamás se během prvních fází války v Pásmu Gazy dopustily válečných zločinů, zjistila Vyšetřovací komise OSN (COI). Izraelské činy zahrnují zločiny proti lidskosti kvůli vysokým civilním obětem, uvedl server Times of Israel.

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu

Hamás už příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Svět

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

Benjamin Netanjahu

Netanjahu potvrdil závazek k návrhu příměří, uvedl Blinken

Svět

Válka v Pásmu Gazy by mohla skončit příměřím. Americký ministr zahraničí Antony Blinken naznačil, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu souhlasí s návrhem, který počítá se zastavením bojů v palestinské enklávě na pobřeží Středozemního moře. 

Katar

Svět

Katar: Návrh dohody o příměří v Gaze vypadá nadějně

Katarské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že současná podoba návrhu dohody o příměří v Pásmu Gazy, který představil prezident USA Joe Biden, se značně přibližuje k pozicím hnutí Hamás i Izraele. Uvedla to agentura Reuters.

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová ocenila plán pro Gazu. Ozval se i Guterres

Svět

Izraelský plán pro palestinské Pásmo Gazy uvítali předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i generální tajemník OSN António Guterres. Americký prezident Joe Biden v pátek oznámil, že Izrael předložil palestinskému teroristickému hnutí Hamás návrh na úplné příměří v Pásmu Gazy. 

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu

Svět

Hamás tvrdí, že chce uzavřít dohodu, pokud Izrael zastaví válku

Palestinské militantní hnutí Hamás oznámilo svou neúčast na dalších jednáních během probíhající války v Pásmu Gazy, je však připraveno uzavřít úplnou dohodu včetně výměny unesených rukojmí a vězněných zajatců, pokud Izrael své tažení v pobřežní enklávě zastaví, uvedla agentura Reuters.

Izraelská armáda

Izraelská armáda potvrdila, že operuje i v centru Rafahu

Svět

Izraelská armáda v pátek potvrdila rozšíření své pozemní operace i do centra palestinského města Rafah na jihu Pásma Gazy. Vojáci tam podle ní objevili raketomety a tunely militantního hnutí Hamás a zlikvidovali sklad zbraní, informovala agentura AP.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy