Katar se zřekl role prostředníka v rámci jednání mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás ohledně možného příměří a propuštění rukojmích. Informovala o tom BBC s odkazem na zprávy dalších médií.
Anonymní diplomatické zdroje sdělily podle BBC zpravodajským agenturám, že politická kancelář Hamásu v Dauhá přestala sloužit svému účelu, protože odmítá vyjednat dohodu. Děje se tak poté, co američtí činitelé uvedli, že Washington odmítá dále tolerovat přítomnost představitelů Hamásu v Kataru, protože odmítají nejnovější návrhy na ukončení války v Pásmu Gazy.
Katarská vláda podle Američanů souhlasila a hodlá dát Hamásu deset dní na uzavření politické kanceláře v zemi. Katar je připraven se vrátit do pozice prostředníka, pokud obě strany konfliktu projeví opravdu upřímný zájem o návrat k jednacímu stolu.
Poslední kolo rozhovorů v polovině října selhalo, když Hamás odmítl návrh na krátkodobé příměří. Hnutí požaduje úplný konec války a stažení všech izraelských jednotek z Gazy. Jiné návrhy měl odmítnout zase Izrael. Bývalý ministr obrany Joav Gallant po vyhazovu z vlády nařkl premiéra Benjamina Netanjahua, že navzdory doporučení bezpečnostních expertů odmítl mírovou dohodu.
Výzva k vyhoštění Hamásu z Kataru je podle britské stanice pokusem končící administrativy úřadujícího amerického prezidenta Joea Bidena o vynucení nějaké mírové dohody do konce jeho mandátu v lednu příštího roku.
Kde se nově usídlí politická kancelář palestinského hnutí, to není jasné. Podle BBC se nabízí Írán, ale navzdory svému členství v NATO také Turecko. Ankara se ostatně často staví do role mostu mezi Západem a Východem.
Témata: Válka v Izraeli s Hamásem, Katar, Izrael, HAMÁS
Související
12. listopadu 2024 11:03
6. října 2024 11:16
28. září 2024 20:42
22. září 2024 13:42
20. září 2024 18:07