Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skončí válka v Gaze? Katar učinil zásadní rozhodnutí ohledně jednání o míru

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Katar se zřekl role prostředníka v rámci jednání mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás ohledně možného příměří a propuštění rukojmích. Informovala o tom BBC s odkazem na zprávy dalších médií.

Anonymní diplomatické zdroje sdělily podle BBC zpravodajským agenturám, že politická kancelář Hamásu v Dauhá přestala sloužit svému účelu, protože odmítá vyjednat dohodu. Děje se tak poté, co američtí činitelé uvedli, že Washington odmítá dále tolerovat přítomnost představitelů Hamásu v Kataru, protože odmítají nejnovější návrhy na ukončení války v Pásmu Gazy. 

Katarská vláda podle Američanů souhlasila a hodlá dát Hamásu deset dní na uzavření politické kanceláře v zemi. Katar je připraven se vrátit do pozice prostředníka, pokud obě strany konfliktu projeví opravdu upřímný zájem o návrat k jednacímu stolu. 

Poslední kolo rozhovorů v polovině října selhalo, když Hamás odmítl návrh na krátkodobé příměří. Hnutí požaduje úplný konec války a stažení všech izraelských jednotek z Gazy. Jiné návrhy měl odmítnout zase Izrael. Bývalý ministr obrany Joav Gallant po vyhazovu z vlády nařkl premiéra Benjamina Netanjahua, že navzdory doporučení bezpečnostních expertů odmítl mírovou dohodu. 

Výzva k vyhoštění Hamásu z Kataru je podle britské stanice pokusem končící administrativy úřadujícího amerického prezidenta Joea Bidena o vynucení nějaké mírové dohody do konce jeho mandátu v lednu příštího roku. 

Kde se nově usídlí politická kancelář palestinského hnutí, to není jasné. Podle BBC se nabízí Írán, ale navzdory svému členství v NATO také Turecko. Ankara se ostatně často staví do role mostu mezi Západem a Východem. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Katar Izrael HAMÁS

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy