Izrael

Palestina

Izrael podle Haagu okupuje palestinská území a porušuje mezinárodní právo

Svět

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

Izraelská armáda

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Svět

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Letadla, ilustrační foto

Turecko odmítlo dotankovat izraelské letadlo, které muselo nouzově přistát

Svět

Letadlo izraelské společnosti El Al na trase z Varšavy do Tel Avivu muselo neplánovaně přistát v Antalyi kvůli zdravotnímu problému jednoho z pasažérů, který potřeboval neodkladnou lékařskou péči. Turci ale navzdory zvyklostem odmítli doplnit letadlu palivo, stroj tak musel doletět na řecký Rhodos. 

Izraelská armáda

Izrael hrozí, že pošle Libanon do doby kamenné

Svět

Izraelský ministr obrany Joav Galant varoval ve středu Libanon, že izraelská armáda jej může v případě jakékoli války s tamním hnutím Hizballáh poslat "zpět do doby kamenné". Trval však na tom, že izraelská vláda preferuje diplomatické řešení situace na izraelsko-libanonských hranicích, uvedl server Times of Israel.

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Svět

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.

Válka v Gaze

Svět

V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény varující před raketovým úderem

V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény varující před raketovým úderem, uvádějí agentury. Krátce po vyhlášení poplachu ozbrojené křídlo hnutí Hamás oznámilo, že zahájilo rozsáhlý raketový útok na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osm raket bylo vypáleno z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Několik z nich bylo zničeno ve vzduchu.

Izrael, ilustrační foto

Španělská vláda tlačí na Izrael, aby dodržoval rozhodnutí ICJ

Svět

Španělská vláda v sobotu vyzvala Izrael, aby provedl rozhodnutí nejvyššího soudu OSN a okamžitě zastavil bombardování a pozemní útok na město Rafah v palestinském Pásmu Gazy. Madrid zdůraznil, že páteční rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ) je právně závazné.

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy