Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hladomor, rabování, znásilnění. Situace v Pásmu Gazy je katastrofální, uvedla OSN

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Pásmo Gazy, oblast již více než rok vystavena intenzivním útokům izraelské armády, čelí katastrofálním humanitárním důsledkům. V regionu, kde panuje anarchie, se stále zhoršuje situace v oblasti bezpečnosti a základních životních podmínek. 

Ajith Sunghaj, šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Gazu a Západní břeh Jordánu, ve své páteční výpovědi upozornil na rostoucí hlad a nárůst případů rabování a znásilnění, zejména v dočasných přístřešcích.

Sunghaj uvedl, že současné potíže s hladomorem a rozkladem veřejného pořádku se vyostřují v důsledku konfliktu, který zasáhl tisíce civilistů a způsobil obrovské ztráty. "Rozklad veřejného pořádku zhoršuje situaci, přičemž se rozmáhá rabování a boje o zdroje, které jsou omezené. V Pásmu Gazy zavládla anarchie, před kterou jsme varovali už před několika měsíci," prohlásil Sunghaj, který zdůraznil, že tento vývoj byl předvídatelný a mohl být předejitelný.

Nejzasaženějšími jsou ženy, zvláště mladé, které byly mnohokrát vysídleny a nyní čelí nebezpečí v provizorních přístřešcích. Sunghaj podal svědectví o jejich těžkostech a mluvil o znásilněních a zneužívání dětí, s nimiž se setkal. Mnohé ženy si stěžovaly na nedostatek bezpečných prostor a soukromí, což je pro jejich přežití klíčové.

Podle Sunghaje žije na severu Pásma Gazy stále přibližně 70 000 lidí, kteří jsou zasaženi vážnou humanitární krizí. OSN se však nemůže dostat k těmto lidem s pomocí, protože izraelské úřady neustále blokují vstup humanitárních konvojů. "Na vlastní oči jsem viděl desítky žen a dětí, jak se hrabou na obrovských skládkách, protože nemají jinou možnost, jak sehnat jídlo," uvedl.

Sunghaj vyjádřil hluboké znepokojení nad devastací Gazy a dodal: "Všichni, se kterými jsem se setkal, žádali, aby se to zastavilo." V regionu se i nadále prohlubuje humanitární krize, která volá po urgentní mezinárodní reakci a přístupu ke konfliktu s cílem chránit nevinné obyvatele a zajistit základní potřeby pro přežití. 

Témata:  Gaza OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.