Nové satelitní snímky, které analyzovala stanice BBC, ukazují, že Izrael vytváří novou vojenskou dělicí linii v Pásmu Gazy, která odděluje severní část oblasti. Tato linie se táhne od Středozemního moře po hranici s Izraelem a je spojena s rozsáhlým ničením budov, převážně prostřednictvím řízených výbuchů.
Podle odborníků je cílem této dělicí linie usnadnit kontrolu nad severní částí Gazy. Izraelské obranné síly (IDF) údajně operují pod záminkou „neutralizace teroristické infrastruktury“ a postupují tak, že mezi městy Gazy a severními obcemi, jako jsou Jabalia, Bejt Hanún a Bejt Lahia, vzniká 9kilometrový koridor.
Dr. H.A. Hellyer, expert na bezpečnost Blízkého východu, uvedl, že vytvoření této linie by mohlo zabránit návratu palestinských civilistů do severní části pásma. Organizace OSN odhaduje, že více než 100 000 lidí již bylo z této oblasti vyhnáno, přičemž v severní Gaze zůstává podle odhadů až 60 000 lidí, kteří čelí vážným humanitárním problémům.
Izraelské zdroje tvrdí, že účelem této operace je oddělit ozbrojence Hamasu v severní Gaze od jejich podpory a zabránit jejich úniku. Přestože IDF popírá, že by se jednalo o realizaci tzv. „Generálského plánu“, který zahrnuje vyhnání civilistů a zablokování dodávek, analýzy naznačují, že nové koridory odpovídají dřívějším strategiím pro kontrolu této oblasti.
Vojenské videozáznamy ukazují demolici mnoha vícepatrových budov a pohyb izraelských obrněných vozidel, což potvrzuje značnou kontrolu IDF nad tímto koridorem. Podle odborníků, jako je Dr. Eado Hecht, může tato linie sloužit čistě vojenským účelům, ačkoliv některé extrémní skupiny uvnitř izraelské vlády hovoří o možné dlouhodobé přítomnosti židovských osadníků v této oblasti.
Situace v severní Gaze je podle OSN katastrofální. Zásoby potravin, léků a vody téměř neexistují, což vytváří podmínky blížící se hladomoru. OSN varuje, že blokáda trvající déle než 50 dní zhoršila hygienické podmínky a přelidnění.
I když izraelský ministr zahraničí ujišťuje, že civilisté se budou moci vrátit po skončení války, mnoho odborníků a humanitárních organizací tuto možnost zpochybňuje. Přítomnost tří dělicích koridorů naznačuje, že Izrael plánuje udržet kontrolu nad strategickými částmi Gazy ještě dlouho po skončení konfliktu.
Odborníci se rozcházejí v názorech, jak dlouho nové rozdělení potrvá. Zatímco někteří naznačují možnost trvalé změny, jiní tvrdí, že vše závisí na výsledku války. Izraelská vláda však oficiálně popírá jakékoli plány na budování osad v Gaze, přestože pravicoví ministři, jako je Bezalel Smotrich, otevřeně podporují přemístění poloviny palestinské populace z pásma Gazy.
S narůstajícími obavami o osud palestinských civilistů je jasné, že aktuální konflikt a jeho důsledky budou mít dlouhodobý dopad nejen na region, ale i na mezinárodní společenství, které hledá způsoby, jak situaci stabilizovat.
Související
16. ledna 2025 18:46
15. ledna 2025 20:09
5. ledna 2025 14:39
26. prosince 2024 20:04
13. prosince 2024 11:44
1. prosince 2024 8:46