Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN uspořádala největší biologickou konferenci v historii. Skončila naprostým fiaskem

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Přes úsilí a téměř 12 hodin nad rámec plánovaného času nebyli delegáti schopni překonat rozpory v otázce, jakým způsobem směřovat finanční podporu z bohatších do chudších zemí. Na konferenci se sešlo na 23 000 účastníků z přibližně 200 zemí světa s cílem nalézt řešení pro zpomalení úbytku biologické rozmanitosti na Zemi.

I přes absenci dohody o financování se delegátům podařilo dosáhnout několika významných průlomů. Schválili vytvoření stálého orgánu zastupujícího zájmy domorodých obyvatel a fond, do kterého budou moci farmaceutické a kosmetické společnosti přispívat za využití genetických zdrojů pocházejících především z rozvojových zemí. Tento fond umožní těmto firmám finančně přispět na ochranu přírody za produkty, které vyvinuly díky genetickým údajům získaným z rostlin a zvířat z bohatě biodiverzních oblastí.

Nový stálý orgán, založený na Úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, bude hájit zájmy domorodých komunit, které často žijí v ekologicky nejbohatších oblastech světa, jako je například amazonský prales. Domorodé obyvatelstvo zde hraje zásadní roli při ochraně přírody, neboť žije v úzkém vztahu s přírodou a čelí extrémním dopadům klimatické změny.

Konference v Kolumbii navázala na jednání v Montrealu z roku 2022, kde 196 zemí podepsalo dohodu s cílem chránit biologickou rozmanitost, která zahrnuje opatření k ochraně nejméně 30 % světové pevniny a oceánů do roku 2030.

Delegáti v Cali měli připravit konkrétní plán, jak zvýšit financování, aby bylo možné těchto ambiciózních cílů dosáhnout. Nevyřešené otázky financování však přerušily další postup. Kvůli časovému tlaku a odjezdům delegátů, kteří měli naplánované lety, nakonec nebylo možné hlasovat o některých dalších klíčových otázkách.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

4. listopadu 2024 14:45

Írán chystá "mohutný a komplexní" útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy