Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN uspořádala největší biologickou konferenci v historii. Skončila naprostým fiaskem

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Přes úsilí a téměř 12 hodin nad rámec plánovaného času nebyli delegáti schopni překonat rozpory v otázce, jakým způsobem směřovat finanční podporu z bohatších do chudších zemí. Na konferenci se sešlo na 23 000 účastníků z přibližně 200 zemí světa s cílem nalézt řešení pro zpomalení úbytku biologické rozmanitosti na Zemi.

I přes absenci dohody o financování se delegátům podařilo dosáhnout několika významných průlomů. Schválili vytvoření stálého orgánu zastupujícího zájmy domorodých obyvatel a fond, do kterého budou moci farmaceutické a kosmetické společnosti přispívat za využití genetických zdrojů pocházejících především z rozvojových zemí. Tento fond umožní těmto firmám finančně přispět na ochranu přírody za produkty, které vyvinuly díky genetickým údajům získaným z rostlin a zvířat z bohatě biodiverzních oblastí.

Nový stálý orgán, založený na Úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, bude hájit zájmy domorodých komunit, které často žijí v ekologicky nejbohatších oblastech světa, jako je například amazonský prales. Domorodé obyvatelstvo zde hraje zásadní roli při ochraně přírody, neboť žije v úzkém vztahu s přírodou a čelí extrémním dopadům klimatické změny.

Konference v Kolumbii navázala na jednání v Montrealu z roku 2022, kde 196 zemí podepsalo dohodu s cílem chránit biologickou rozmanitost, která zahrnuje opatření k ochraně nejméně 30 % světové pevniny a oceánů do roku 2030.

Delegáti v Cali měli připravit konkrétní plán, jak zvýšit financování, aby bylo možné těchto ambiciózních cílů dosáhnout. Nevyřešené otázky financování však přerušily další postup. Kvůli časovému tlaku a odjezdům delegátů, kteří měli naplánované lety, nakonec nebylo možné hlasovat o některých dalších klíčových otázkách.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.