Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět odsuzuje útoky Izraele na jednotky OSN. Nechápeme, co tam ještě děláte, reaguje Tel Aviv

Základna pozorovací mise OSN
Základna pozorovací mise OSN
Foto: UNDOF

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

Borrell prohlásil, že "útoky na příslušníky mírových sil OSN jsou naprosto nepřijatelné a musí skončit." Evropská unie dále apeluje na všechny strany konfliktu, aby zajistily bezpečnost a ochranu personálu OSN. V tomto kontextu Borrell očekává, že izraelské úřady incident důkladně vyšetří a poskytnou vysvětlení, proč došlo k útokům na misi UNIFIL, která dlouhodobě hraje klíčovou roli v zajišťování stability v jižním Libanonu.

Podle zpráv agentury Reuters se incident odehrál v době, kdy izraelský tank během bojových operací s militantními silami Hizballáhu narazil do jednoho ze stanovišť mírových jednotek UNIFIL. Izraelská armáda (IDF) vysvětlila, že tank operoval pod těžkou palbou a snažil se evakuovat zraněné izraelské vojáky. Při manévru došlo k neúmyslnému vjezdu tanku na území, které kontroluje UNIFIL. Izraelské ozbrojené síly však ujišťují, že jednání jejich vojáků neohrožovalo bezpečnost mise OSN, se kterou byli údajně v neustálém kontaktu.

Mise UNIFIL ve svém prohlášení informovala, že izraelské tanky "násilně vstoupily" na jedno z jejích stanovišť v jižním Libanonu poblíž vesnice Ramja. Izraelská strana tvrdí, že tank narazil do stanoviště UNIFIL při couvání během intenzivní přestřelky s Hizballáhem, přičemž došlo ke kolizi náhodně, a nebylo to součástí úmyslné akce proti mírovým silám OSN.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následně vyjádřil lítost nad jakýmkoli zraněním příslušníků UNIFIL, která byla způsobena izraelskou armádou, a zároveň zdůraznil, že Izrael vynaloží maximální úsilí, aby se podobné incidenty neopakovaly. Přesto ale Netanjahu zároveň připomněl, že izraelské ozbrojené síly budou i nadále pokračovat v boji proti militantnímu hnutí Hizballáh, které v minulosti využívalo mírové mise OSN jako "lidské štíty".

Netanjahu ve svém prohlášení uvedl: „Izrael udělá vše, co je zapotřebí, aby vyhrál válku, a nikdy nedovolí, aby se u jeho hranic nacházely genocidní teroristické organizace, jako je Hizballáh či Hamás, a to ani v Gaze, ani v Libanonu.“ Současně vyjádřil frustraci z toho, že mnozí evropští lídři podle něj směřují svou kritiku nesprávným směrem a místo toho, aby se zaměřili na Hizballáh a jeho íránské podporovatele, často obviňují Izrael.

Izraelská armáda rovněž uvedla, že incidenty, do kterých byla zapojena mise UNIFIL, jsou předmětem vyšetřování a slíbila, že zajistí, aby izraelské operace neohrožovaly mírové jednotky OSN.

Mírová mise OSN (UNIFIL) operuje v jižním Libanonu od roku 1978 a má za úkol monitorovat příměří mezi Libanonem a Izraelem, které bylo uzavřeno po 33denní válce mezi izraelskou armádou a libanonským hnutím Hizballáh v roce 2006. Mise se snaží zajistit stabilitu v hraniční oblasti, kde pravidelně dochází k ozbrojeným střetům mezi izraelskými silami a militantními skupinami, zejména Hizballáhem.

V současné době se mírové operace UNIFIL účastní více než 9 500 vojáků z přibližně 50 zemí světa, včetně kontingentů z Indonésie, Itálie, Indie a dalších států. Kromě vojáků je součástí mise i civilní personál, který zajišťuje logistickou a administrativní podporu. UNIFIL hraje zásadní roli v prevenci eskalace konfliktu mezi Izraelem a Libanonem a jeho cílem je udržet klid v citlivé hraniční oblasti.

Evropská unie není jedinou organizací, která vyjádřila znepokojení nad incidenty v Libanonu. Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares, který se zúčastnil setkání ministrů zahraničních věcí EU v Lucemburku, zdůraznil, že útoky na mírové mise OSN jsou v rozporu s očekáváním, které mezinárodní společenství má od členských států OSN. „Takové činy jsou nepřijatelné a představují přímé porušení principů, na nichž je OSN založena,“ uvedl Albares a dodal, že stažení mise může nařídit pouze OSN.

Agentura AFP mezitím připomněla, že v posledních dnech, kdy Izrael zintenzivnil své útoky na pozice Hizballáhu v jižním Libanonu, bylo zraněno nejméně pět vojáků UNIFIL. I přesto, že izraelské jednotky tvrdí, že jejich operace nebyly namířeny proti mírovým silám, incidenty vzbuzují obavy ohledně dodržování mezinárodních pravidel při vojenských operacích.

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon ostře kritizoval Organizaci spojených národů za to, že nepřistoupila k okamžitému stažení mírových sil z oblasti, kde probíhají intenzivní boje. Podle Danona Hizballáh využívá stanoviště UNIFIL k útokům na izraelské jednotky, což podle něj činí udržení vojáků OSN v palebné linii „nepochopitelným“.

UNIFIL se ocitá v mimořádně obtížné pozici, kdy musí balancovat mezi svým mandátem monitorovat příměří a snahou udržet své jednotky v bezpečí v kontextu stále rostoucího napětí mezi Izraelem a Hizballáhem.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Izrael

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:53

Dojemná dovolená Libora Boučka: Po 11 letech se vrátil na místo prvního setkání

Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy