Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA chtějí, aby OSN podpořila jejich návrh na příměří v Pásmu Gazy

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Spojené státy požádaly Radu bezpečnosti OSN, aby hlasovala o jejich návrhu rezoluce, který podporuje plán "okamžitého příměří s propuštěním rukojmí" mezi Izraelem a hnutím Hamás. Informace přinesla agentura AFP.

Hlasování podle diplomatických zdrojů plánují ještě v pondělí, dosud jej však nepotvrdila Jižní Korea, která v červnu radě předsedá.

"Spojené státy dnes požádaly Radu bezpečnosti OSN, aby přistoupila k hlasování... na podporu předloženého návrhu," uvedl v neděli mluvčí americké mise při OSN Nate Evans. Termín hlasování však nespecifikoval.

USA, pevný spojenec Izraele, čelí značné kritice za to, že zablokovaly několik návrhů rezolucí OSN vyzývajících k příměří v Pásmu Gazy.

Americký prezident Joe Biden inicioval 31. května novou snahu o příměří a propuštění rukojmí, nespojenou s OSN. Na základě návrhu by se Izrael stáhl z populačních center v Gaze a Hamás by propustil rukojmí. Příměří by trvalo nejdříve šest týdnů a prodlužovaly by jej během jednání o trvalém ukončení války.

Témata:  OSN Válka v Izraeli s Hamásem

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy