Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA chtějí, aby OSN podpořila jejich návrh na příměří v Pásmu Gazy

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Spojené státy požádaly Radu bezpečnosti OSN, aby hlasovala o jejich návrhu rezoluce, který podporuje plán "okamžitého příměří s propuštěním rukojmí" mezi Izraelem a hnutím Hamás. Informace přinesla agentura AFP.

Hlasování podle diplomatických zdrojů plánují ještě v pondělí, dosud jej však nepotvrdila Jižní Korea, která v červnu radě předsedá.

"Spojené státy dnes požádaly Radu bezpečnosti OSN, aby přistoupila k hlasování... na podporu předloženého návrhu," uvedl v neděli mluvčí americké mise při OSN Nate Evans. Termín hlasování však nespecifikoval.

USA, pevný spojenec Izraele, čelí značné kritice za to, že zablokovaly několik návrhů rezolucí OSN vyzývajících k příměří v Pásmu Gazy.

Americký prezident Joe Biden inicioval 31. května novou snahu o příměří a propuštění rukojmí, nespojenou s OSN. Na základě návrhu by se Izrael stáhl z populačních center v Gaze a Hamás by propustil rukojmí. Příměří by trvalo nejdříve šest týdnů a prodlužovaly by jej během jednání o trvalém ukončení války.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Válka v Izraeli s Hamásem

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.