Rada bezpečnosti OSN poprvé schválila rezoluci předloženou Spojenými státy podporující dohodu o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Rusko se hlasování zdrželo. OSN to uvedla na svém webu.
Text rezoluce, kterou podpořilo 14 z celkem 15 členů Rady bezpečnosti, "vítá" návrh na příměří a propuštění rukojmí, který 31. května představil americký prezident Joe Biden, a vyzývá příslušné strany, aby "bezodkladně a bezpodmínečně v plné míře implementovaly jeho podmínky."
Jde o první rezoluci přijatou Radou bezpečnosti OSN, která vyjádřila podporu plánu na příměří zaměřené na ukončení ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v Gaze.
Předseda Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás schválení rezoluce přivítal. Abbás ve svém prohlášení podle serveru France24 uvedl, že přijetí této rezoluce považuje za krok správným směrem, který může vést k ukončení "válečné genocidy" proti obyvatelům Pásma Gazy.
Palestinské radikální hnutí Hamás přivítalo také rezoluci uvítalo. Hamás v reakci zároveň vyjádřil připravenost ke spolupráci se zprostředkovateli v souvislosti s implementací principů třífázového plánu na příměří v konfliktu v Pásmu Gazy.
"Hamás vítá to, co je obsaženo v rezoluci Rady bezpečnosti, která potvrdila trvalé příměří v Gaze, úplné stažení, výměnu vězňů, rekonstrukci, návrat vysídlených osob do oblastí jejich bydliště, odmítnutí jakýchkoli demografických změn nebo zmenšení rozlohy pásma Gazy a dodávky pomoci našim lidem," uvedl podle Reuters v prohlášení.
Plán na příměří přitom Hamás před několika dny označil za "pouhá slova". Usáma Hamdán, vysoce postavený představitel Hamásu sídlící v libanonském Bejrútu, uvedl, že Hamás nedostal žádné písemné závazky ohledně příměří.
"Žádný návrh neexistuje, jsou to jen slova, která Biden pronesl ve svém projevu," řekl Hamdán agentuře AFP. "Američané dosud nepředložili nic zdokumentovaného nebo napsaného, co by je zavazovalo k tomu, co Biden řekl," dodal.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po Bidenově představení plánu uvedl, že americký prezident nezveřejnil všechny podrobnosti dohody a že jde jen o "částečný" postup.
Spojené státy spolu s Katarem a Egyptem již měsíce vyjednávají o podrobnostech příměří v Pásmu Gazy. Boje byly přerušeny pouze na sedm dní v listopadu loňského roku, kdy bylo propuštěno přes 100 rukojmí.
Konflikt v Pásmu Gazy vypukl 7. října po útoku Hamásu na Izrael, při kterém zahynulo přibližně 1200 lidí, většinou civilistů. Militanti také unesli asi 250 rukojmí, z nichž se 120, včetně asi 41 mrtvých, stále nachází v Gaze.
Témata: OSN (Organizace spojených národů), Válka v Izraeli s Hamásem
Související
19. listopadu 2024 20:00
19. listopadu 2024 12:44
16. listopadu 2024 22:09
3. listopadu 2024 16:42
14. října 2024 16:05
2. října 2024 15:17