Polské restriktivní zákony o interrupcích porušují práva žen, uvedl v pondělí výbor Organizace spojených národů (OSN). Podle tohoto výboru tato pravidla přispěla k "více úmrtím, kterým se dalo zabránit,".
Polské zákony, které patří mezi nejpřísnější v Evropě, umožňují interrupci pouze v případech, kdy je těhotenství důsledkem sexuálního napadení nebo incestu, nebo když přímo ohrožuje život či zdraví matky.
Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen (CEDAW) zahájil v roce 2021 vyšetřování těchto zákonů. Ve své zprávě uvedl, že polské ženy "čelí vážnému porušování lidských práv kvůli restriktivním zákonům o interrupcích".
Mnohé ženy byly "nuceny donosit nechtěné dítě, podstoupit nebezpečné tajné zákroky nebo cestovat do zahraničí za legální interrupcí," uvádí se ve zprávě CEDAW.
"Situace v Polsku představuje genderově podmíněné násilí na ženách a může dosáhnout úrovně mučení nebo krutého, nelidského či ponižujícího zacházení," prohlásila místopředsedkyně výboru OSN Genoveva Tiševová.
CEDAW také odsoudil zákon, který stanovuje, že pomoc při interrupci je trestána odnětím svobody až na tři roky. "Lékaři často váhají provést interrupci, i když je legální, ze strachu před trestním stíháním," dodal výbor.
Výbor rovněž upozornil na to, že někteří lékaři odmítají provádět interrupce z morálních nebo náboženských důvodů, zatímco přístup k bezpečnému ukončení těhotenství ztěžuje složitá byrokracie a silná protiinterrupční lobby.
"Tyto faktory společně vytvářejí složité, nepřátelské a chladné prostředí, kde je přístup k bezpečné interrupci stigmatizován a prakticky nemožný," uvedla Tiševová.
Polská vládní koalice se zavázala k liberalizaci zákonů o interrupcích. Její poslední pokus o zmírnění právní normy však neuspěl, když zákonodárci v červenci těsně zamítli návrh zákona na zrušení ustanovení zakazujícího pomoc při interrupcích, a to poměrem hlasů 218 ku 215.
Témata: Polsko, OSN (Organizace spojených národů)
Související
17. listopadu 2024 13:25
16. listopadu 2024 13:11
7. listopadu 2024 10:28
26. října 2024 8:21
25. října 2024 19:58