Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN zařadila Izrael na černou listinu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádřil své znechucení ohledně plánovaného zařazení izraelské armády na seznam OSN, který zahrnuje země a ozbrojené složky, které selhávají při ochraně dětí během válek. 

Jeho reakce přišla poté, co obdržel oznámení o tomto zařazení, podrobnosti o této zprávě ale zatím nebyly veřejně zveřejněny. 

Erdan zdůraznil, že izraelská armáda je podle něj nejmorálnější armádou na světě a označil toto rozhodnutí za nemorální, tvrdíc, že pouze pomáhá terorismu a odměňuje skupinu Hamás.

Kritizoval také zveřejnění tohoto seznamu a uváděl, že to bude dávat Hamásu naději a umožní mu dále zneužívat civilní objekty jako školy a nemocnice.

Ministr zahraničí Izraele Jisrael Kac uvedl, že toto rozhodnutí bude mít dopad na vztahy Izraele s OSN. Premiér Benjamin Netanjahu kritizoval rozhodnutí OSN, označil ho za podporu vražd Hamásu a řekl, že OSN se tím přidala na "černou listinu dějin".

Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse naopak uvítal toto rozhodnutí a nazval ho krokem k tomu, aby se Izrael zodpovídal za své činy.

Zpráva generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, která zahrnuje porušování lidských práv dětí v konfliktních oblastech, se očekává do konce června. Tento seznam již v minulosti zahrnoval například ruskou armádu. Izrael byl varován, že musí prokázat zlepšení, jinak bude na seznam zařazen. 

Témata:  OSN Izraelská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.