Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael vybombardoval uprchlický tábor. Mimořádně zasedne RB OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

Schůzka za zavřenými dveřmi, o kterou požádalo Alžírsko jako nestálý člen RB OSN, se podle citovaných zdrojů uskuteční v úterý ve 21:00 SELČ.

K náletu izraelské armády došlo v neděli v uprchlickém táboře Tal as-Sultán v západní části Rafahu, kde se ukrývaly tisíce lidí. Mnozí z nich tam uprchli z východních oblastí města, kde izraelské síly před více než dvěma týdny zahájily pozemní ofenzívu.

Ministerstvo zdravotnictví v palestinské enklávě po útoku hlásilo nejméně 45 mrtvých, zejména žen a dětí, a desítky zraněných, kteří utrpěli těžké popáleniny, zlomeniny a zranění způsobená střepinami.

Izraelský úder následoval jen několik hodin poté, co ozbrojené křídlo militantního hnutí Hamás odpálilo na Tel Aviv rakety poprvé po několika měsících. Ve městě se rozezněly sirény, podle izraelských médií utrpěly dvě osoby lehká zranění.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nálet na Rafah označil za tragickou nehodu. Vláda podle něj incident vyšetřuje a vyvodí závěry. Vlastní vyšetřování civilních obětí vede i izraelská armáda, podle níž však při útoku zahynuli dva vysoce postavení velitelé Hamásu.

Izraelská armáda tvrdí, že útok byl veden proti "legitimním cílům podle mezinárodního práva, s použitím přesné munice a na základě přesných zpravodajských informací".

V souvislosti s náletem si Izrael vysloužil kritiku ze strany mezinárodního společenství, odsoudila ho EU či OSN. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell označil útok za "hrozný". Podle jeho slov je zároveň důkazem toho, že "v Gaze není žádné bezpečné místo". Generální tajemník OSN António Guterres zase vyzval, aby tato "hrůza" v palestinském Pásmu Gazy skončila.

Borrell zároveň naléhal na Izrael, aby respektoval rozhodnutí nejvyšší soudu OSN - Mezinárodního soudního dvora (MSD) -, který mu nařídil okamžitě ukončit vojenskou operaci v Rafahu.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem OSN

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.