Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko chtělo vystoupit na RB OSN. Rusko bylo proti, projev dostal velvyslanec

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Rusko zabránilo Česku, aby na Radě bezpečností OSN vystoupilo s kritickým projevem k pondělnímu smrtícímu útoku na dětskou nemocnici v Kyjevě. Ministerstvo zahraničí tak projev předalo ruskému velvyslanci. Podle agentury TASR to potvrdil komunikační odbor resortu diplomacie. 

"Rusko neumožnilo Česku vystoupit v RB OSN. Bojí se kritiky a našich hlasitých postojů. Česká diplomacie projev navzdory tomu doručila ruské straně v rámci předvolání velvyslance Zmejevského na MZV," uvedl resort podle agentury. 

O předvolání velvyslance dnes informoval ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). "Rozhodl jsem o předvolání ruského velvyslance. Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva. Dostal pokyn to v Moskvě vyřídit," napsal v úterý odpoledne na sociální síti X. 

Česko chtělo v připraveném příspěvku odsoudit pondělní ruský útok s tím, že je za únosnou hranicí. "Strašné divadlo neustálé smrti a destrukce způsobené očividnou agresí Ruska včera dosáhlo nové temné kapitoly. Cílení na malé, nevinné a nemocné děti hypersonickými raketami je absolutně šokující," píše se v textu podle agentury.

Černínský palác zdůraznil, že útoky na civilisty jsou válečnými zločiny, jsou nepřijatelné a musí okamžitě skončit. Podotkl, že Moskva ignoruje mezinárodní právo i požadavky na trvalý a spravedlivý mír. 

"Je víc než zřejmé, že argumenty typu 'úder nedopatřením' anebo 'způsobila to ukrajinská protivzdušná obrana' tady nemají žádnou váhu. Ruská armáda musí dobře vědět, na jaké civilní cíle mířila a jaké škody způsobila," stojí v příspěvku. Česko v jeho závěru konstatuje, že Rusko je agresorem, zatímco Ukrajina bojuje o přežití a potřebuje pomoc. 

Jak informovaly EuroZprávy.cz, ruský útok proti Kyjevu z pondělního dopoledne zabil čtyři děti. Celkový počet obětí se vyšplhal minimálně na 37. Rusové zasáhli i několik dalších ukrajinských měst, kde záchranáři zaznamenali přes deset dalších obětí. Většina střel byla řízených, tedy velmi pravděpodobně přesně zaměřených na zasažené objekty. 

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Rusko OSN válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy