Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský odložil diplomacii stranou. Vrazi jsou odpadem lidstva, vzkazuje do Ruska

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance v reakci na pondělní ruský zásah dětské nemocnice v Kyjevě. Včerejší tragický raketový útok na ukrajinskou metropoli nepřežilo minimálně 37 lidí. Mezi oběťmi jsou i čtyři děti. 

"Rozhodl jsem o předvolání ruského velvyslance. Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva. Dostal pokyn to v Moskvě vyřídit," napsal Lipavský v úterý odpoledne na sociální síti X. 

Šéf české diplomacie bezprostředně reagoval na smrtící útok už v pondělí. "Zatímco užiteční idioti blouzní o míru s Putinem, on posílá rakety na dětskou nemocnici. Právě mířím do Washingtonu na summit NATO, kde budu prosazovat dlouhodobou strategii na zadržování Ruska. Před agresí nelze ustupovat," uvedl na síti X.

Ruský útok proti Kyjevu z pondělního dopoledne zabil čtyři děti. Celkový počet obětí se vyšplhal minimálně na 37. Rusové zasáhli i několik dalších ukrajinských měst, kde záchranáři zaznamenali přes deset dalších obětí. Většina střel byla řízených, tedy velmi pravděpodobně přesně zaměřených na zasažené objekty. 

Lipavský je aktuálně členem české delegace na summitu NATO v americkém Washingtonu, který potrvá od úterý do čtvrtka. Do USA s ním vyrazili prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) či náčelník armádního generálního štábu Karel Řehka. 

Letošní summit je posledním za vedení současného generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Hlavním tématem setkání lídrů členských států aliance bude podpora Ukrajině, která již přes dva roky čelí plnohodnotné ruské invazi.

Témata:  Jan Lipavský Rusko Ministerstvo zahraničních věcí České republiky válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy