Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Alexej Navalnyj

Navalného pohřeb navštíví český diplomat

Svět

Česká republika bude mít diplomata na pátečním pohřbu zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného v Moskvě, ačkoliv velvyslanec už delší dobu není přítomen v Rusku.

Rusko, Kreml

Svět

Rusko označilo vyjádření českého ministerstva zahraničí za ignorantské

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila vyjádření českého ministerstva zahraničí za ignorantské. Reagovala tak na odmítnutí zúčastnit se jednání Rady bezpečnosti OSN, o které Rusko požádalo kvůli ukrajinskému ostřelování Belgorodu. Rusko samo přitom téměř druhým rokem podniká invazi proti Ukrajině, kde zabíjí tisíce vojáků i civilistů.

Ministerstvo zahraničních věcí

Česko píše do OSN: Za ztráty životů na obou stranách může Rusko

Domov

V dopise, který byl odeslán Radě bezpečnosti OSN, vyjádřila česká diplomacie lítost nad oběťmi konfliktu na Ukrajině. Podle Česka nese odpovědnost za ztráty životů na obou stranách Rusko, které podnítilo válku svou agresí. Dokument zveřejněný na stránce UN Report potvrzuje českou podporu Ukrajině. Ruský diplomat při OSN Dmitrij Poljanskij obvinil Česko ze zbabělosti a malomyslnosti.

Jana Černochová

Černochová se zapletla do kritiky OSN. Opravilo ji ministerstvo zahraničí

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pokračuje v kritice fungování OSN. V úterý ale mylně uvedla, že Radě pro lidská práva bude přesedat Írán, který podporuje radikály z hnutí Hamás. Tvrzení opravila poté, co reagovalo ministerstvo zahraničí. Diplomacie zdůraznila, že Radě nadále předsedá Česká republika.

Jan Lipavský

Česko zařadilo Obnosova a jeho dva příbuzné na sankční seznam

Svět

Česko ve středu zařadilo další tři lidi na vnitrostátní sankční seznam, počet osob na něm se tak zdvojnásobil. Nově jsou na něm podnikatel Boris Obnosov a jeho příbuzní Rostislav a Olga Zorikovovi. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zahraničí.

Ministerstvo zahraničních věcí

Česko je právní stát, reagovala diplomacie na ruské výhrůžky

Domov

Česko je právní stát a jeho diplomacie věří, že Rusko bude postupovat jako právní stát. Moskva už ústy mluvčí ministerstva zahraničí připustila, že podnikne odvetné kroky kvůli zrušení vládních usnesení zajišťujících Rusku bezplatné užívání pozemků v zemi.

Ministerstvo zahraničních věcí

Domov

Na ministerstvu zahraničí vzniklo oddělení vědecké diplomacie

Na ministerstvu zahraničí 1. dubna vzniklo oddělení vědecké diplomacie, vede ho Kateřina Joselová. Cílem je podpořit vědeckou a technologickou spolupráci mezi Českou republikou a dalšími státy. Na dnešním briefingu to novinářům řekli náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák (ODS) a ředitel odboru ekonomicko-vědecké diplomacie Marek Svoboda. Právě pod jeho odbor čtyřčlenné oddělení patří.

Ilustrační fotografie.

Pohřešovaný český dobrovolník na Ukrajině se podle sociálních sítí našel

Svět

Pohřešovaný český dobrovolník na Ukrajině, který vystupuje pod přezdívkou Sendy Storm, se po šesti dnech našel. Na facebooku to uvedl dobrovolnický projekt zdravotnizajisteni.cz, podle kterého s nimi muž spolupracoval. O pohřešovaném dříve na facebooku informovala organizace Memorial - International Legion Defense of Ukraine, která sdružuje zahraniční dobrovolníky bojující proti Rusku.

Ilustrační fotografie.

Na Ukrajině padl český dobrovolník, podle MZV je to druhý případ za rok

Domov

O víkendu na Ukrajině padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Informaci webu Blesk.cz dnes ČTK potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle informací resortu jde o druhý takový případ za poslední rok. O život přišel podle dostupných informací první Čech při bojích s ruskou armádou v Donbasu loni v červnu.

Ministerstvo zahraničních věcí

MZV navrhuje nevydávat víza i Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné občanství

Domov

Ministerstvo zahraničí navrhuje nevydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Novelu nařízení vlády projedná ve středu vláda. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN krátce po loňském ruském útoku na Ukrajinu rozhodl o zastavení vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se má prodloužit do konce března 2024.

Ilustrační fotografie.

Svět

Český dobrovolník na Donbase byl vážně zraněn, řeší se jeho převoz do vlasti

Na Donbase byl vážně zraněn český dobrovolník, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Zasáhl ho šrapnel, uvedli zástupci Phoenixu na sociálních sítích. Jeho stav je podle nich stabilizovaný, zranění jsou ale vážná. Řeší proto jeho převoz do České republiky.

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy