Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský předvolal ruského velvyslance kvůli kybernetickým útokům

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zahraničí v pondělí předvolalo ruského velvyslance kvůli kybernetickým útokům na české instituce a kritickou infrastrukturu. Česko už v minulém týdnu uvedlo, že z nich podezřívá ruského státního aktéra APT28.

O předvolání informoval ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na sociální síti X. "Vyzvali jsme Ruskou federaci, aby od tohoto jednání, které je v rozporu s normami OSN a jejími vlastními závazky, upustila," uvedl šéf diplomacie v souvislosti s kybernetickými útoky.

Černínský palác v pátek uvedl, že z informací zpravodajských služeb vyplývá, že byly některé české instituce od roku 2023 cílem útoků zneužívajících do té doby neznámou zranitelnost aplikace Microsoft Outlook. Způsob provedení těchto útoků a jejich zaměření odpovídalo profilu aktivit aktéra APT28.

Podle ministerstva se ruský státní aktér APT28 na Česko zaměřuje dlouhodobě. "Toto jednání je v rozporu s normami OSN pro odpovědné chování států v kybernetickém prostoru a dalšími mezinárodními závazky. V kontextu nadcházejících evropských voleb, národních voleb v řadě evropských zemí a pokračující ruské agrese proti Ukrajině jsou tyto činy zvláště závažné a odsouzeníhodné. Vyzýváme Ruskou federaci, aby těchto aktivit zanechala," sdělil úřad.

Lipavský zároveň v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova potvrdil, že vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska. Kromě něj skončil na české ambasádě v Moskvě také dosavadní chargé d'affaires Jiří Čistecký. Velvyslanectví v Rusku momentálně vede dosavadní druhý tajemník Jan Ondřejka.

Témata:  Jan Lipavský Rusko Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy