Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo odvolalo konzulární tým z Rhodosu, ruší i zvláštní linku

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Černínský palác v pátek konstatoval, že situace na řeckém ostrově Rhodos se stabilizovala. Z toho důvodu ukončil fungování zvláštní telefonní linky a odvolal speciální konzulární tým. Řecko jako takové se ale nadále potýká s požáry.

Zvláštní telefonní linka byla zřízena v neděli 23. července a sloužila k podávání informací o aktuální situaci v oblasti a pro pomoc českým občanům, kteří se v místě ocitli v nouzi. Podle údajů ministerstva proběhlo 349 telefonátů, většina připadala na příbuzné turistů a dotazy ohledně plánovaných cest do oblastí zasažených požáry.

Česká diplomacie také uvedla, že padlo rozhodnutí o návratu speciálního konzulárního týmu z Rhodosu. Jeho členové pomáhali turistům přímo na letišti, spolupracovali s delegáty cestovních kanceláří, aktivně monitorovali situaci s požáry a zjišťovali faktický stav v hotelech.

"Díky tomu jsme mohli pravidelně a pravdivě informovat české občany o situaci na ostrově, a to jak ve formě doporučení na svém webu, tak v SMS pomocí systému DROZD. Tato mimořádná krizová situace opět prokázala, jak důležité je se před cestou do zahraničí v DROZdu registrovat," dodal úřad.

Ministerstvo zároveň prostřednictvím webu upozorňuje, že celý Rhodos je aktuálně zařazen do třetího z celkem pěti stupňů požárního rizika. Na celém území byl vyhlášen stav nouze. Nejpostiženějšími aktivními oblastmi požáru na ostrově jsou nyní Gennadi, Vati a Malonas. "Situace je velmi proměnlivá a může se rychle měnit," podotkl Černínský palác.

Na Korfu jsou v současné době požáry dohadovány. Na Euboie se potýkají s plameny v lokalitách Karisthos a Kymi. Další rozsáhlá ohniska požárů jsou v pevninské oblasti Thesálie včetně její metropole Volos, zejména pak v okresech Magnisia a Fthiotida.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky požáry v řecku Řecko

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy