reklama

Rusko svolalo zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli ostřelování ruského Belgorodu a požadovalo účast českého zástupce k vysvětlení dodávek českých zbraní na Ukrajinu. České ministerstvo zahraničí odmítlo účast českého diplomata s odůvodněním, že by to mohlo sloužit ruské propagandě.

Následně české diplomatické zastoupení při OSN zaslalo Radě bezpečnosti dopis, ve kterém Česko vyjádřilo lítost nad každou ztrátou života způsobenou agresivní válkou, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Dokument zdůrazňuje, že Rusko nese odpovědnost za desítky tisíc obětí na obou stranách konfliktu. Potvrzuje také českou podporu Ukrajině v souladu s mezinárodním právem.

Dopis dále kritizuje Rusko za šíření dezinformací a propagandy v souvislosti s válkou, a zdůrazňuje, že Česko se neúčastní zasedání Rady bezpečnosti, protože není očekáváno, že by mělo odlišný průběh od předchozích jednání. Česká pozice je jasná a dlouhodobá – Rusko musí okamžitě ukončit válku a stáhnout své jednotky z celého území Ukrajiny, což je jediná cesta k spravedlivému a trvalému míru v souladu s Chartou OSN.

Moskva obvinila ukrajinské síly ze sobotního ostřelování ruského Belgorodu a uvádí, že útok si vyžádal 22 mrtvých a přes 100 zraněných.

Podle prokremelské agentury TASS použila ukrajinská armáda k sobotnímu útoku na Bělgorod salvové raketomety české výroby. Česko dodalo Ukrajině po začátku ruské invaze na konci loňského února vyřazené stroje RM-70 na obranu proti okupantům.

Na ruskou výzvu již reagoval šéf české diplomacie. "Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme," napsal Lipavský na sociální síti X.

"Václav Havel říkal, že Rusko má problém v tom, že neví, kde má hranice. Bez hranic je evidentně i Putinova drzost," dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).