Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navalného pohřeb navštíví český diplomat

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Česká republika bude mít diplomata na pátečním pohřbu zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného v Moskvě, ačkoliv velvyslanec už delší dobu není přítomen v Rusku.

Podle informací agentury ČTK má Česko zastupovat nynější vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka už několik měsíců pobývá v České republice.

Poslední rozloučení s Navalným proběhne v pátek odpoledne v chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. "Přijďte včas," apelovala Jarmyšová.

Navalnyj zemřel podle prohlášení federální vězeňské služby předminulý týden v pátek, když po procházce upadl do bezvědomí. Veškeré resuscitační pokusy skončily neúspěchem, lékaři potvrdili úmrtí.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen. Do Ruska se vrátil v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Témata:  Alexej Navalnyj Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy