Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navalnyj by dnes oslavil 48. narozeniny. Příznivci se sešli u jeho hrobu

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Přívrženci zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného dnes přicházejí k jeho hrobu na Borisovském hřbitově v Moskvě, aby uctili jeho památku. Ruskem pronásledovaný opoziční lídr by dnes oslavil 48. narozeniny.

Navalného kolegové z nadace Fond boje proti korupci (FBK) žijící v exilu pořádají v úterý večer v Berlíně velký koncert na politikovu počest. Vystoupí na něm několik ruští hudebníci: raper Noize MC, elektronicko-hip-hopové duo Aigel, skupina Kasta či punkrocková skupina Pornofilmy.

Ve více světových metropolích – například v Torontu, New Yorku či Sydney – Navalného sympatizanti rozjeli sbírky na nákup a instalaci laviček s Navalného jménem.

U příležitosti Navalného nedožitých narozenin se několik města v Rusku začalo připravovat na možná shromáždění opozičních aktivistů: ve městě Novosibirsk úřady ohradily památník obětí politických represí výstražnými pásky.

Jak informovala stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL), radnice města uvedla, že památník byl opáskován v rámci revitalizace, jakož iv zájmu bezpečnosti návštěvníků přilehlého parčíku. V okolí hlídkují dva policisté.

Ve městě Syktyvkaru v Komijské republice na severu evropské části Ruska policie v předvečer výročí narození Navalného obcházela opoziční aktivisty a varovala je před účastí na veřejných shromážděních.

Návštěvy policie ve svých bytech hlásili i aktivisté z měst Perm a Berezniki. Podle permského právníka Arťoma Fajzulina policie navštěvovala ty osoby, které dostaly pokutu za položení květin k památníkům na památku Navalného krátce po jeho smrti.

Navalnyj by se v úterý dožil 48 let. Zemřel v polovině února ve vězeňském táboře v obci Charp v Jamalskoněneckém autonomním okruhu ležícím se polárním kruhem.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků Kremlu a podle ruských úřadů zemřel 16. února v trestanecké kolonii IK-3, známé také pod názvem Polární vlk. Oficiální verze tvrdí, že zemřel přirozenou smrtí, ale jeho spolupracovníci tvrdí, že byl zavražděn a chtějí toto tvrzení podložit důkazy.

Navalného zadrželi v lednu 2021 po návratu z Německa, kde se zotavoval po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Kreml obvinění z pokusu o otrávení popřel.

Podle deníku WSJ závěry amerických tajných služeb naznačují, že i když ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně nenařídil útok přímo, nese odpovědnost za Navalného osud, protože byl dlouhodobým terčem ruských úřadů.

Zvláštní zpravodajka Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) pro Rusko Marijana Kacarovová je ale přesvědčena, že za smrt Navalného je zodpovědná Moskva, protože byl buď zabit ve vězení, nebo zemřel na následky podmínek zadržování, které se rovnaly mučení. 

Témata:  Rusko Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy