Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Právníci Navalného zůstanou ve vyšetřovací vazbě další dva měsíce

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Soud v Moskvě rozhodl, že právníci zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného zůstanou ve vyšetřovací vazbě další dva měsíce. Oznámila to stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL).

Vadim Kobzev a Alexej Lipcer, kteří zastupovali Navalného, byli společně s třetím advokátem, Igorem Serguninem, ve vyšetřovací vazbě od října loňského roku. Jejich případ byl projednáván na soudu, ale verdikt v případě Sergunina zatím není znám.

Tito tři právníci byli obviněni z členství v extremistické skupině poté, co byli v kontaktu s Navalným, který byl obviněn z extremismu a terorismu. V listopadu 2023 byli všichni tři zařazeni na seznam "extrémistů a teroristů".

Další dva Navalného advokáti, Olga Michajlovová a Alexandr Fedulov, opustili Rusko a odešli do exilu. Ruské úřady je stíhají v nepřítomnosti.

Vyšetřovatelé tvrdí, že právníci zneužili svůj advokátní status k tomu, aby pomáhali Navalnému při komunikaci s jeho spolupracovníky v nadaci Fond boje proti korupci (FBK), která byla označena za extremistickou organizaci.

Podle vyšetřovatelů umožnila tato komunikace Navalnému pokračovat v činnosti v rámci extremistické komunity a podílet se na plánování a provádění trestných činů extremistického charakteru.

Alexej Navalny podle ruských úřadů zemřel 16. února přirozenou smrtí ve vězeňském táboře Polární vlk v Jamalskoněneckém autonomním okruhu na Sibiři. Nicméně spolupracovníci politika tvrdí, že byl zavražděn.
 
 
 
 

 
 

Témata:  Rusko Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy