Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská policie narušila pietní setkání na počest Navalného

Ruská policie, ilustrační fotografie
Ruská policie, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto ABCNews

Ruské jednotky zvláštního určení v úterý v Moskvě ukončily setkání mládežnických aktivistů, kteří se sešli, aby společně sledovali online přenos koncertu na počest nedožitých 48. narozenin ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Koncert nazvaný "Ahoj, zde Navalnyj" se konal v úterý v Berlíně.

Jak informovala britská stanice BBC, policie v sídle mládežnické větve Navalným založené nadace Fond boje proti korupci (FBK) zadržela a vyslechla asi 30 lidí. Shromáždění na památku Navalného se v úterý konala i v jiných městech po celém světě i v Rusku.

V ruských městech policie zadržela několik lidí, kteří kladli květiny na památku politika. Podle informací platformy OVD-Info, která monitoruje počty zadržených během opozičních protestů v Rusku, jde o nejméně pět lidí. K zadržením došlo v Novosibirsku, Moskvě a Ufě. V několika ruských městech policie prověřovala doklady účastníků protestů.

Koncert v Berlíně byl v úterý podvečer vysílán živě na kanálu Navalnyj LIVE na platformě YouTube. Organizátoři přislíbili, že výtěžek z prodeje vstupenek věnují politickým vězňům v Rusku. Na koncertě vystoupilo několik ruských hudebníků, včetně rapera Noize MC, elektronicko-hip-hopového dua Aigel, skupiny Kasta a punkrockové skupiny Pornofilmy.

Navalnyj, nejvýraznější odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina, zemřel v polovině února po více než třech letech věznění, z nichž velkou část strávil na samotce. Jeho zdraví bylo podlomeno otravou nervově paralytickou látkou typu novičok, ze které - za pomoci bulharského investigativního novináře Christa Grozeva - usvědčil agenty ruské tajné služby FSB.

Navalnyj byl vzat do vazby v lednu 2021 ihned po svém návratu z Německa, kde se zotavoval z otravy novičokem. Úřady jako důvod pro jeho vzetí do vazby uvedly porušení podmínek podmíněného trestu, které později soud nahradil nepodmíněným odnětím svobody. Následně byla vůči Navalnému vznesena další obvinění a vyneseny přísné tresty, které jeho sympatizanti vnímali jako odplatu za jeho politickou kampaň proti Kremlu a Putinovi osobně. 

Témata:  Rusko Alexej Navalnyj policie Rusko

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy