Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko je právní stát, reagovala diplomacie na ruské výhrůžky

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Česko je právní stát a jeho diplomacie věří, že Rusko bude postupovat jako právní stát. Moskva už ústy mluvčí ministerstva zahraničí připustila, že podnikne odvetné kroky kvůli zrušení vládních usnesení zajišťujících Rusku bezplatné užívání pozemků v zemi.

O reakci českého ministerstva zahraničí na ruské výhrůžky informovala ČTK s odvoláním na vyjádření mluvčího Daniela Drakea.

Zacharovová v televizním pořadu v odpovědi na otázku propagandisty Vladimira Solovjova naznačila, že Rusko podnikne reciproční kroky, pokud bude Česko žádat po Rusku doplatek za pronájem pozemků pod velvyslanectvím, které se nachází v pražské Bubenči.

Petr Fiala (ODS) ve středu oznámil, že vláda zrušila usnesení komunistických vlád, na jejichž základě byly Rusku bezplatně poskytovány desítky pozemků. Podle premiéra navíc nejsou užívány výhradně pro diplomatické účely.

"Rusko nereagovalo na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba tu situaci řešit. Proto jsme přistoupili ke zrušení těchto usnesení a k narovnání vztahů. To znamená, že budeme po Rusku požadovat za tyto pozemky nájemné, které je pro podobný typ pozemků v daném místě obvyklé," napsal šéf občanských demokratů na twitteru.

Podle Fialy jde o důležitý krok, který povede k narovnání vztahů s Ruskem.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Rusko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy