Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo zahraničí si kvůli Navalnému předvolalo ruského velvyslance

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení. Krátkou schůzku se zástupcem Moskvy delegoval šéf české diplomacie na svého náměstka.

O schůzce informoval Blesk. Proběhla kolem dnešní jedenácté hodiny a trvala asi deset minut. Se Zmejevským jednal náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius.

"Mohu potvrdit, že ministr Lipavský rozhodl o předvolání ruského velvyslance v souvislosti se smrtí Alexeje Navalného. Česko vyzvalo k vysvětlení okolností smrti a vysvětlení nevydání těla rodině zesnulého," řekl deníku mluvčí úřadu Daniel Drake.

Navalnyj zemřel podle prohlášení federální vězeňské služby v pátek, když po procházce upadl do bezvědomí. Veškeré resuscitační pokusy skončily neúspěchem, lékaři potvrdili úmrtí.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen. Do Ruska se vrátil v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Rusko Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy