reklama

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v sobotu zareagoval na výzvu Moskvy, aby se český diplomat zúčastnil jednání Rady bezpečnosti OSN. Rusko na něm chce řešit sobotní ukrajinský útok na Bělgorod, který si vyžádal oběti na životech. Lipavský uvedl, že se Česko nenechá Ruskem kamkoliv předvolávat.

Podle prokremelské agentury TASS použila ukrajinská armáda k sobotnímu útoku na Bělgorod salvové raketomety české výroby. Česko dodalo Ukrajině po začátku ruské invaze na konci loňského února vyřazené stroje RM-70 na obranu proti okupantům.

"Požádali jsme o jednání RB OSN kvůli Bělgorodu v 15 hodin newyorského času. Žádáme také o účast stálého českého zástupce při OSN, aby vysvětlil dodávky zbraní Ukrajině, které jsou využívány k vraždění civilistů," uvedl Dmitrij Poljanskij na telegramu.

Na ruskou výzvu již reagoval šéf české diplomacie. "Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme," napsal Lipavský na sociální síti X.

"Hloubka letu pražských myšlenek je úměrná rozhodnutí Sofie zakázat mi létání v bulharském vzdušném prostoru. Nepředstavoval jsem si, že české ministerstvo zahraničí je tak negramotné, že neví, jak funguje Rada bezpečnosti OSN. Toto je multilaterální struktura, která stále funguje v souladu s mezinárodním právem, a nikoli ve prospěch „světového řádu založeného na pravidlech“," napsala mluvčí na svém Telegramu.

"Na druhou stranu v sovětských dobách bylo zahraničněpolitické oddělení Československa rekrutováno na principu loajality ke KSČ a po lustraci na principu loajality k Západu. Hlavní je princip, ne profese," dodala a vyjádření českého ministerstva zahraničí označila za ignorantské.